• Spektakl profilaktyczny

        • Spektakl profilaktyczny Teatru Kurtyna pt: "Koń Trojański"

               W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów, które skutecznie uniemożliwiają pomoc ludziom dotkniętym rozmaitymi rodzajami patologicznych uzależnień. Skuteczna profilaktyka to taka, której celem jest przygotowanie grupy do konfrontacji z zagrożeniami, związanymi z tak zwanym pierwszym kontaktem.

               To przedstawienie dotyczy zjawiska marihuany i jej społecznej recepcji. Przestrzeń sceniczna zamienia się w płaszczyznę ostrego dyskursu, gdzie następuje konfrontacja faktów i mitów związanych z marihuaną i jej obecnością społeczną. Pokazane są kolejne etapy życia dwójki młodych ludzi, w których z pozoru normalną i spokojną egzystencję wkracza marihuana. Jest pokazana wizja mikroświata, który rozpada się na podobieństwo organizmu zaatakowanego przez komórki rakowe. Jest tu silne odziaływanie emocjonalne, jak i przekaz praktyczny. Widzimy, jak współczesna mitologia marihuany niszczy realną egzystencję człowieka, pozbawia go godności, odsuwa na margines i w efekcie zabija.

           Zapraszamy do obejrzenia zdjęć do "Albumu fotograficznego"

                                                              Spektakl profilaktyczny Teatru Kurtyna pt:"Przepraszam Cię, Mamo..."

           

          Przypadkowa bójka kończy się śmiercią 17- letniego chłopaka. Chęć zabrania czegokolwiek przypadkowo spotkanej osobie spowodowała tragiczne w skutkach zdarzenie. Pod wpływem narkotyków, dwaj młodzi, dobrze ułożeni chłopcy dokonali czynu, który zostawi piętno w ich życiu aż do śmierci. W spektaklu pokazany jest ból rodzica po stracie dziecka oraz strach młodego człowieka przed konsekwencjami wynikającymi z nieumyślnego spowodowania śmierci.

          Przestrzegamy młodzież przed braniem środków odurzających, po których człowiek nie panuje nad swoimi emocjami. Pokazujemy wartość i kruchość życia; smutek po stracie bliskiej osoby i konsekwncje prawne czekające na nieletniego sprawcę przestępstwa.

          Rok szkolny 2012/13

          Spektkakl profilaktyczny Teatru Kurtyna pt: "Niebezpieczna gra"

          Spektakl pokazuje problem rozprowadzania narkotyków w szkole i uzyskiwania z tego tytułu korzyści finansowych. Przedstawia zagrożenia dla organizmu ludzkiego związane z długotrwałym stosowaniem środków odurzających oraz groźne stany kliniczne mogące powstać w wyniku pierwszgo kontaktu z narkotykiem. Spektakl dotyka problemu narkotyków będących przyczyną tragedii społecznych i nieporozumień na kilku płaszczyznach: dziecko-dziecko, uczeń-szkoła, dziecko-rodzic. Spektakl promuje postawę asertywnego odmawiania i uczy świadomości ryzyka, jakie niosą ze sobą narkotyki.

          Jest to historia Michała, który znany jest danej społeczności szkolnej jako diler narkotykowy. Chłopak sprzedaje "towar" jako środek pomagający w "koncentracji i nauce". Ma silną pozycję, uważany jest za "mięśniaka", z którym lepiej nie wchodzić w konflikt. W szkole panuje zmowa milczenia, a uczniowie starają się unikać bezpośrodniego spotkania z Michałem. Możliwość zarobienia "łatwych pieniędzy" zamyka chłopakowi oczy na aspekty moralne i społeczne. Bez skrupułów naraża młodych ludzi na problemy zdrowotne. Pewnego dnia do szpitala trafia jedna z uczennic. Okazuje się, że narkotyk, który spowodował u niej groźną utratę życia otrzymała od Michała.

           

           

               

           

          Spektakl profilaktyczny Teatru "Kurtyna" pt: Utracone marzenia

           

          Głównym tematem spektaklu jest alkohol, który bywa nadużywany przez młodzież. Pity nierozsądnie w różnych miejscach i okolicznościach często powoduje tragiczne w skutkach zdarzenia. W spektaklu pokazano młodego chłopaka, który przez swoją głupotę i nierozwagę zniszczył karierę sportową młodej dziewczynie.

          Tomek właśnie zdał egzamin na prawo jazdy i jest szczęśliwy. W szkole zakończył semestr i wybrał się na imprezę samochodem taty. Marysia to sportsmenka. Przygotowuje się do ogólnopolskich zawodów w gimnastyce artystycznej. Nie spodziewa się, że przeszkodą do realizacji marzeń stanie się Tomek. Wyrusza na pieszo do domu, ale nie dociera. Trafia do szpitala potrącona przez samochów kierowany przez Tomka, który jechał za szybko i był pod wpływem alkoholu. Poważnie złamana noga dziewczyny rozwiała jej marzenia o sukcesach w gimnastyce.

          Każdy młody człowiek, który odbiera upragnione prawo jazdy powinien mieć świadomość odpowiedzialności jaka za tym idzie. Zamierzamy uświadomić młodzieży, że alkohol wypity nawet w najmniejszej ilości spowalnia reakcję kierowcy. Dorosłość to podejmowanie mądrych i odpowiedzialnych decyzji bez narażania siebie i innych na utratę zdrowia i życia.

              

           

          Rok szkolny 2013/14

           

          Spektakl profilaktyczny Wywiadówka

           

               To miniatura dramatyczna, tryptyk teatralny. Dwójka zaprzyjaźnionych ze sobą uczniów, obawiając się konsekwencji rozmów nauczycieli i rodziców, rozważają plan mający na celu uniemożliwienie odbycia się wywiadówki. Jednocześnie rodzice tych uczniów boją się informacji na temat wyników w nauce swoich pociech i kompromitacji w oczach wychowawcy klasy.

               Spektakl pokazuje patologie związane z funkcjonowaniem rodziny, takie jak przemoc, uzależnienia, w tym od alkoholu          i narkotyków, braku poczucia własnej wartości, arogancji wobec prawa, odrzuceniu autorytetu.

               Spektakl porusza fundamentalne pojęcie rodziny i szkoły, mechanizm budowania poczucia wartości oparty o właściwe wybory w oparciu o poczucie dobra i zła, o autorytet nauczyciela, ukazuje źródła agresji, pokazuje profilaktykę zachowań i postaw prowadzacych do patologii, uzależnienie od nikotyny i alkoholu, a także od internetu oraz bezkrytyczne przyjmowanie wzorców i zachowań.

                 

           

          Rok szkolny 2014/2015

           

          Spektakl profillaktyczny pt: Układ zamknięty

           

          Spektakl Teatru Kurtyna opowiada historię nastolatka, który opiekuje się chorą psychicznie matką. Jego ojciec odsiaduje wyrok więzienia za stosowanie przemocy w rodzinie. Mimo silnej presji, wynikającej z negatywnych wzorców zachowań w rodzinie (przemoc, alkohol, papierosy) nastolatek wyróżnia się postawą moralną i etyczną. Cierpliwie znosi trudy dnia codziennego, poświęcając się troskliwie chorej matce i realizując z sukcesem wymogi stawiane przez szkołę.

          Scenariusz spektaklu z bezwzględną precyzją opisuje rzeczywistość, która może stać się realnością dla każdego młodego człowieka, który szukając odpowiedzi na rodzące się w sposób naturalny pytania o sens życia i egzystencji straci poczucie swojej podmiotowości i wyjątkowości i da się uwieść złudnej sile "lekarstwa na świat" - narkotyków.

          Młody człowiek zmagając się z trudną codziennością i nowym, dramatycznym wyzwaniem jakim jest niesłuszne podejrzenie o zabójstwo i sprzedaż narkotyków, bezwiednie wchodzi w świat, którego do tej pory unikał. Widzi krąg ludzi, których życie jest tragiczną konsekwencją złych wyborów i braku odwagi w walce z własną słabością.