• Szkolny konkurs gastronomiczny 2014

•   O różnych obliczach pizzy przekonali się uczniowie kształcący się w zawodzie „kucharz”, którzy 21.03.2014 r. wzięli udział w Szkolnym Konkursie Gastronomicznym. Głównym celem konkursu było promowanie w środowisku szkolnym młodych adeptów sztuki kulinarnej, doskonalenie umiejętności zawodowych, wymiana doświadczeń oraz rozwijanie własnej kreatywności i pomysłowości.

Zadaniem dwuosobowych zespołów było przygotowanie pizzy na cieście drożdżowym, z dowolnymi dodatkami i podanie jej w sposób, który miał zachwycić komisję konkursową. Jak się okazało pizza to niekoniecznie blat z ciasta drożdżowego z szynką i serem. Uczniowie udowodnili, że można w dowolny sposób zmieniać jej kształt, a także stosować wiele różnorodnych dodatków. Przykładem może być dietetyczna korona przygotowana przez jeden z zespołów, czy szpinakowe pole. Komisję konkursową zachwyciły nie tylko umiejętności kulinarne uczestników, ale także nazwy potraw. Chyba nikt nie oparłby się przysmakowi rzeźnika, wiejskiemu gangsterowi, czy szparagom z boczkiem na białej polance.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale komisji udało się wyłonić zwycięzców. Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Elwira Wojciechowska i Łukasz Olesiński z klasy III Ta - Szparagi z boczkiem na białej polance

II miejsce – Ewa Merska i Kinga Szczurowska z klasy III Ta - Przysmak rzeźnika, Szpinakowe pole

III miejsce – Marek Rosochacki i Damian Łysiak z klasy II Ta - Pizza w trzech odsłonach: wiejski gangster, z ziemi włoskiej do Polski, o'sole mio

Członkowie komisji podjęli także decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej za kreatywność. Nagrodę tę otrzymały uczennice klasy III Ta Anna Brózda i Sandra Maćkiewicz za dietetyczną pizze w kształcie korony.

Efekty pracy uczniów można podziwiać w "Albumie fotograficznym".

SZKOLNEGO KONKURSU GASTRONOMICZNEGO

„Różne oblicza pizzy”

§ 1. Postanowienia ogólne

1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Zawodowych im. ppor. E. Gierczak w Górze Kalwarii przy ul. Dominikańskiej 9 E.
          2. Celem konkursu jest promowanie młodych adeptów sztuki kulinarnej, doskonalenie umiejętności zawodowych, wymiana doświadczeń oraz rozwijanie własnej kreatywności.
          3. Nad prawidłowością przeprowadzenia konkursu czuwa 3 osobowa komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca - Monika Ziółkowska, członkowie - Marta Moczydłowska, Agnieszka Oleszczuk
          4. Czas trwania konkursu: 4 godziny lekcyjne.
          5.  Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów Zespołu Szkół Zawodowych.
          6. Regulamin dostępny jest u Organizatora ( p. Monika Ziółkowska). Każdy uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem oraz jego akceptacji w formie pisemnej.

§ 2. Zasady konkursu

1. 1. Przedmiotem konkursu „Różne oblicza pizzy” jest przygotowanie pizzy na spodzie z ciasta drożdżowego:
          • dopuszczalne jest zastosowanie dodatków: mięsnych, rybnych, drobiowych, warzywnych, owocowych lub innych przy przygotowaniu potraw
          • nie należy stosować gotowych dodatków.

2. Konkurs składa się z II etapów:

Etap I – kwalifikacja (przyjmowanie zgłoszeń)

Etap ten polega na przyjmowaniu zgłoszeń dwuosobowych zespołów do dnia 11.03.2014 r. do p. Marty Moczydłowskiej. W konkursie weźmie udział tylko 7 zespołów z całej szkoły. W konkursie nie mogą wziąć udziału osoby, które nie zaakceptują Regulaminu.

W przypadku większej ilości chętnych komisja dokona wstępnej selekcji na podstawie przedstawionych przez zespoły propozycji potraw (w formie szczegółowej receptury) i ich atrakcyjności. Receptury należy składać do p. Moniki Ziółkowskiej lub p. Marty Moczydłowskiej do 17.03.2014 r. Lista zakwalifikowanych zespołów zostanie wywieszona w dniu 18.03.2014 r.

Etap II – realizacja

Konkurs zostanie przeprowadzony w dniu 21.03.2014 r. (piątek) w godzinach 10.45 – 13.45 w sali technologicznej nr 2.

Konkurs polega na przygotowaniu przez każdy zespół pizzy na spodzie z ciasta drożdżowego (dopuszcza się modyfikacje ciasta). Zespoły przygotowują po 2 porcje każdego rodzaju pizzy.

3. Sprzęt i surowce:

a)     sprzęt typu: garnki, drobny sprzęt kuchenny znajduje się na wyposażeniu pracowni

b)    jeżeli uczestnikowi potrzebny jest szczególny sprzęt musi zapewnić sobie we własnym zakresie

c)     porcelana do ekspozycji dań znajduje się w pracowni

d)    uczestnik może serwować potrawy na własnej zastawie stołowej

e)     surowce do przygotowania potraw uczestnik zabezpiecza sobie sam!

4.  Nie należy stosować:

a)     sztucznych dodatków – dekoracji

b)    przygotowanych wcześniej dekoracji i dodatków

c)     gotowych produktów

5. Uczestnicy powinni posiadać kompletny strój ochronny i wyprawkę.

6. Kryteria oceny i ilość punktów (załącznik 1)

ð    organizacja pracy (0-4 pkt)

ð    higiena pracy (0-6 pkt)

ð    odpowiednie i właściwe przygotowanie surowców (0-5 pkt)

ð    wygląd potrawy, dekoracja, prezentacja (0-5 pkt)

ð    smak (0-10 pkt)

Maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia: 90 pkt.

7. Lista zwycięzców zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń.

8. Za zajęcie I, II i III miejsca uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.

Pozostałe zespoły otrzymają dyplomy za udział w konkursie.

9.  W przypadku uzyskania przez dwa zespoły tej samej ilości punktów, o zajęciu miejsca wyższego będzie decydowała ilość punktów przyznana za smak potrawy.

§ 3. Postanowienia końcowe

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu np. terminu realizacji konkursu.