• Opis zawodów

• technik żywienia i usług gastronomicznych – symbol cyfrowy: 343404

Technik żywienia i usług gastronomicznych może być zatrudniony w zakładach żywienia otwartego i zamkniętego oraz instytucjach zajmujących się obrotem żywności, a także w restauracjach, hotelach, barach, domach wczasowych. Ponadto może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych dotyczących np. przygotowywania potraw i napojów, jak również organizowania przyjęć i imprez okolicznościowych.

Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym:  biologia

Przedmioty punktowane w rekrutacji:  język polski, matematyka, biologia, język obcy

Absolwent Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania  zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

I.  HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań:

1. oceny jakości surowca
          2. przechowywania żywności
          3. obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy
          4. obsługi sprzętu gastronomicznego
          5. przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów
          6. wydawania dań

II.  HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych:

1. oceniania jakości żywienia
          2. planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia
          3. organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej
          4. wykonywania usług gastronomicznych
          5. ekspedycji potraw i napojów

technik hotelarstwa – symbol cyfrowy: 422402

Technik hotelarstwa planuje, organizuje, oferuje, koordynuje oraz wykonuje usługi hotelarskie w obiekcie hotelarskim i innych obiektach, w których świadczone są usługi hotelarskie. Organizuje i oferuje usługi dodatkowe: konferencyjne, turystyczne, rekreacyjno-sportowe,  typu Wellness i SPA oraz okolicznościowe na specjalne zamówienie. Współpracuje z innymi instytucjami oferującymi usługi hotelarskie oraz zbiera opinie o preferencjach klientów, analizuje oferty konkurencji i na bieżąco obserwuje rynek hotelarski. Ponadto technik hotelarstwa może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.

Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym: język angielski

Przedmioty punktowane w rekrutacji:  język polski, matematyka, język obcy, geografia

Absolwent Technikum w zawodzie technik hotelarstwa będzie przygotowany do wykonywania  zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

I.  HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie:

1. utrzymywania czystości i porządku w obiekcie hotelarskim;
          2. przygotowywania i podawania śniadań;
          3. organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie

II.  HGT.06. Realizacja usług w recepcji:

1. rezerwacji usług hotelarskich;
          2. obsługi gości w recepcji

kucharz – symbol cyfrowy: 512001

Kucharz może być zatrudniony w zakładach żywienia otwartego i zamkniętego lub instytucjach zajmujących się obrotem żywności. Ponadto może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych, a także zdobywać dodatkowe kwalifikacje po zdaniu odpowiedniego egzaminu w Branżowej Szkole II stopnia uzyskując dyplom technika żywienia i usług gastronomicznych.

Absolwent Szkoły Branżowej I stopnia w zawodzie kucharz będzie przygotowany do wykonywania  zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

I. HGT.02 Przygotowanie i wydawanie dań:

1. oceny jakości surowca
          2. przechowywania żywności
          3. obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy
          4. obsługi sprzętu gastronomicznego
          5. przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów
          6. wydawanie dań

cukiernik – symbol cyfrowy: 751201

Cukiernik wykonuje czynności produkcyjno-technologiczne związane ze sporządzaniem półproduktów i wyrobów cukierniczych oraz ich dekorowaniem, jest przygotowany do bezpiecznego użytkowania maszyn i urządzeń w toku produkcji oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki magazynowej surowców, półproduktów cukierniczych i wyrobów gotowych.  W zawodzie cukiernik szczególnie ważna jest precyzyjność i sprawność sensomotoryczna (zmysł smaku, wrażliwość węchowa i czucie dotykowe), które są niezbędne przy ocenie organoleptycznej produkowanych wyrobów.

Miejscem pracy absolwenta w zawodzie cukiernik są zarówno zakłady przemysłowe, jak i rzemieślnicze wytwarzające wyroby cukiernicze, tj. ciasta, pieczywo cukiernicze, wyroby okolicznościowe, regionalne, specjalne, np. dietetyczne. Cukiernik może zajmować się sporządzaniem ciast i monoporcji w działach cukierniczych restauracji, punktów gastronomicznych i obiektów hotelarskich. Zdobyta w toku nauki wiedza i umiejętności zapewnia też pracę cukiernikowi przy obsłudze specjalistycznych linii produkcyjnych w przemysłowej produkcji m.in. wyrobów czekoladowych i lodów.

Absolwent Szkoły Branżowej I stopnia w zawodzie cukiernik po potwierdzeniu kwalifikacji SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych może uzyskać dyplom zawodowy technik technologii żywności po potwierdzeniu kwalifikacji SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych oraz po uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

Absolwent Szkoły Branżowej I stopnia w zawodzie cukiernik będzie przygotowany do wykonywania  zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

I. SPC.01 Produkcja wyrobów cukierniczych:

1. stosowanie maszyn i urządzeń w produkcji wyrobów cukierniczych
          2. magazynowanie surowców i wyrobów cukierniczych