• Narodowe Święto Niepodległości 2020

     • Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

      11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowew czasie I wojny światowej. Po 123 latach niewoli, Polska odzyskiwała niepodległość.

      W ramach tegorocznej akcji ,,Niepodległa do Hymnu” 11 listopada br. o godz.12.00 w wielu miejscach w Polsce i na świecie zostanie uroczyście odśpiewany lub zagrany „Mazurek Dąbrowskiego”. W poprzednich latach hymn narodowy rozbrzmiewał podczas licznych uroczystości organizowanych przez instytucje państwowe i samorządowe m.in. podczas patriotycznych pochodów i koncertów, a także w formie indywidualnych nagrań zamieszczanych w sieci. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników świętowanie będzie miało charakter symboliczny. Do akcji można się przyłączyć m.in. poprzez włączenie transmisji „Mazurka Dąbrowskiego” w radiu lub telewizji, rodzinne odśpiewanie hymnu w domu lub wzięcie udziału w wydarzeniach kulturalnych online.

     • Informacja dla uczniów!

     • Przez cały listopad w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL, dajemy Wam dostęp
      do 12 bestsellerowych ebooków i audiobooków! 

      Zachęcamy wszystkich do czytania lub słuchania zaproponowanych w tegorocznej akcji książek - wykorzystaj informacje zawarte w powyższym plakacie.