• Gastronomik? Mój wybór!
      • Technik żywienia i usług gastronomicznych
          • Serowarstwo w naszej szkole

            Jak się okazuje uczniowie naszej szkoły to nie tylko znakomici kucharze, kelnerzy czy też hotelarze. Ci młodzi ludzie doskonaląc swoje umiejętności zawodowe 4 marca 2020r. zdobyli wiedzę niezbędną do produkcji serów. W tym dniu uczniowie klasy 2 i 3 technikum uczestniczyli w warsztatach serowarskich zorganizowanych w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Serowar Żuławski p. Krzysztof Jaworski otworzył uczestnikom drzwi do krainy serowarstwa. W bardzo ciekawy sposób przedstawił historię tej dziedziny ubarwiając swoją opowieść anegdotami na temat wybranych serów. Omówił mikroflorę pożyteczną oraz niekorzystną w procesie produkcji serów. Uzmysłowił także młodym ludziom, że serowarstwo może być nie tylko pasją, ale i wspaniałym zawodem. Zdradził, że przy wytwarzaniu serów ważna jest „witamina M” czyli miłość, troska i serce wkładane w proces produkcji. Zac

          • Praktyki zawodowe szansą na rozwój - przygotowanie językowe i kulturowe w ramach Programu Erasmus+

            Uczniowie zakwalifikowanie do Programu Erasmus + rozpoczęli już przygotowania językowe i kulturowe. W dniu 25 stycznia 2020r. doskonalili język angielski natomiast 08 lutego poznawali kulturę, alfabet oraz podstawowe zwroty w języku greckim. Zajęcia przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali lektorki, która z ogromną charyzmą przekazywała cenne dla stażystów informacje i słownictwo. Atrakcją zajęć okazała się nauka tańca greckiego, który wcale nie jest tak prosty jak się wszystkim wydaje.

          • Warsztaty dla nauczycieli

            Więcej informacji: Projekt UE.

            Mimo rozpoczynających się ferii zimowych (tylko z nazwy) nauczyciele zawodu w ramach Projektu UE "Atrakcyjni na rynku pracy" doskonalili umiejętności zawodowe w zakresie kuchni polskiej. W dnach 8 i 29 lutego 2020 r. pięcioosobowa grupa uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie nowinek technologicznych oraz nowych, ciekawych przepisów na dania z kuchni staropolskiej. Wśród wielu potraw i dodatków, które wspólnie przygotowywano były: puree z pietruszki, pieczone udka z kaczki, żeberka glazurowane, sos cumberland. Wszystko wyglądało i smakowało wyśmienicie, a wiedza zdobyta podczas warsztatów zostanie wykorzystana w dalszej pracy z uczniami podczas zajęć przygotowujących do zawodu.

          • Spotkanie z historią.

            Dnia 7 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panem Piotrem Rytką - lokalnym społecznikiem i miłośnikiem historii, a także autorem książki „Na drodze do Niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w których miejscowościach powstawała Polska Organizacja Wojskowa, gdzie znajdowała się Cerkiew Prawosławna w Górze Kalwarii, dlaczego dowódcy oddziałów POW z Góry Kalwarii i Czerska jeździli po rozkazy do Grójca? Pan Piotr Rytko przekazał naszej bibliotece egzemplarz swojej książki, a więc zapraszamy do jej wypożyczania. Na zakończenie tego inspirującego spotkania uczeń Maksymilian Haman przekazał gościowi podziękowanie w imieniu wszystkich uczestników.

          • Zrozumieć statystykę

            Dnia 24 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pt. "Jak poprawnie interpretować dane statystyczne?". Lekcje prowadzili pracownicy Urzędu Statystycznego w Warszawie w ramach VII edycji akcji "Zrozumieć statystykę", mającej na celu popularyzowanie wiedzy statystycznej wśród młodzieży.

          • Podsumowanie I-go półrocza

            Dnia 24 stycznia 2020 r. odbył się apel podsumowujący I-sze półrocze roku szkolnego 2019/2020. W trakcie uroczystości nagrodzeni zostali uczniowie szczególnie wyróżniających się zarówno w nauce, jak i podejmujących inne promowane przez szkołę aktywności. Pani Dyrektor Teresa Korczak w kilku słowach zwróciła uwagę na wartość nauki i systematyczności w późniejszej pracy zawodowej. Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom pogratulowała samozaparcia, wytrwałości i dojrzałości oraz życzyła dalszych sukcesów w realizacji planów Rozdanie nagród i dyplomów upłynęło w atmosferze życzliwości i przyjacielskiego wsparcia. Najlepsi obdarowywani byli dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców i sponsorów.

          • "Atrakcyjni na rynku pracy" - kurs kelnerski

            Uczniowie „gastronomika” nie lubią nudy. Zwłaszcza jeśli chodzi o nabywanie nowych umiejętności. Mimo dni wolnych z przyjemnością uczęszczali na zajęcia dodatkowe organizowane w ramach Projektu UE „Atrakcyjni na rynku pracy”. 30 godzinny kurs kelnerski odbył się 10, 11 i 18 stycznia 2020r. i cieszył się ogromną popularnością. Uczestnicy poznawali tajniki sztuki kelnerskiej od profesjonalisty. Nie zabrakło czasu na poznanie zasad nakrywania stołu, serwisów, w tym specjalnego, a także zasad obsługi gościa. Wiedza zdobyta w szkole oraz podczas kursu pozwolą uczniom w przyszłości na zdobycie satysfakcjonującej ich pracy.

          • Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

            Dnia 13.12.2019 r. piaseczyńsko - grójecki odział rejonowy PCK przeprowadził rejonowe eliminacje do XXVIII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia . Wśród uczniów szkół średnich, którzy wzięli w nim udział była również przedstawicielka naszej szkoły – Maja Pyzel. Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wszystkich uczestników, przyznała Mai trzecie miejsce. Gratulujemy!

          • Szlachetna Paczka 2019

            W dniach 7-8 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już uczestniczyli w XIX finale akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Młodzież pomagała nie tylko w sztabie, ale przede wszystkim razem z wolontariuszami dostarczała paczki do potrzebujących rodzin. Składamy podziękowania na ręce lidera tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii dla wszystkich wolontariuszy oraz darczyńców za wielkie serca.

          • Urzeczeni "Urzeczem"

            W dniu 04.12.2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone kuchni Urzecza, przeprowadzone pod kierunkiem p. Grażyny Leśniak. Warsztaty poprzedził wykład p. Dariusza Falany Dyrektora Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii dotyczący tradycji tego pięknego regionu. Uczniowie poznali wiele anegdot, ale także zdobyli cenne informacje dotyczące mikroregionu, na terenie którego znajduje się szkoła. W warsztatach uczestniczyły dwuosobowe zespoły z różnych klas i typów szkoły. Wspólnie gotowano sytochę i barszcz buraczano-chrzanowy, potrawy które nagrodzono Perłą 2019 w konkursie Nasze Dziedzictwo Kulinarne – Smaki Regionów. Niespodzianką dla wszystkich była niezapowiedziana wizyta Burmistrza Miasta i Gminy p. Arkadiusza Strzyżewskiego, który ponoć "z niejednego garnka jadł sytochę", ale nasza, w opinii gościa smakowała wyśmienicie. Organizatorzy warsztatów zapewnili młodzież o da

          • Warsztaty w muzeum

            Chcąc urozmaicić sobie szkolną codzienność uczniowie klasy 1 Tżb wybrali się do Muzeum Narodowego na lekcję poświęconą funkcjonowania motywów biblijnych w sztuce. Prowadząca spotkanie edukatorka pokazała na kilkunastu przykładach dzieł pochodzących z różnych epok, jak ważna jest znajomość Biblii dla właściwego interpretowania nawiązujących do niej tekstów kultury. Młodzież miała możliwość przyjrzeć się wnikliwie średniowiecznym, barokowym i pochodzącym z romantyzmu tekstom kultury. Przy pomocy edukatorki "odczytywali" w obrazach i rzeźbach biblijne nawiązania. Wyjazdy do muzeów są stałym elementem rozwijania kompetencji polonistycznych, służą także rozwijaniu zainteresowań naszych uczniów.

          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

            Dnia 27 listopada 2019 r. podczas oficjalnej uroczystości uczeń naszej szkoły Sylwester Nowek z klasy 2 Ta, otrzymał z rąk I Mazowieckiej Wicekurator Oświaty Doroty Skrzypek, dyplom poświadczający otrzymanie stypendium od Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy!

          • Udział w akcji Stowarzyszenia Dobra Wola

            W dniu 23.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły okazali wielkie serca, poświęcając swój wolny czas na udział w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Dobra Wola w Auchan Piaseczno. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na budowę ośrodka dla niepełnosprawnych intelektualnie w gminie Chynów. Bardzo dziękujemy kwestującym oraz ofiarodawcom!

          • W królewskim stroju

            Znane powiedzenie mówi, że nie szata zdobi człowieka, ale każdy kto gościł na warsztatach zorganizowanych przez edukatorów z Zamku Królewskiego, może z tą ludową mądrością polemizować. Przede wszystkim uczniowie mogli przekonać się, jak znaczącym i wiele mówiącym o nas elementem jest strój: i ten codzienny, i ten, który przywdziewamy, by uczcić jakieś święto. Poza tym historia stroju to fascynująca i lśniąca tysiącem anegdot opowieść o tym, jak za pomocą ubrania wyrazić siebie: swoje poglądy, przynależność społeczną, status majątkowy. Najatrakcyjniejszą częścią zajęć była ta, podczas której uczniowie mieli szansę na ubranie się w zrekonstruowane stroje pochodzące z XVIII i XIX wieku. Każdy chętnie dobrał pasujący do niego żupan, delię, suknię czy frak. Efekt końcowy był oszałamiający! Królewskie stroje przeobraziły uczniów naszego technikum w arystokratów i arystokratki. Koniecznie obe

      • Brązowy znak jakości

    •                  

    • Godziny dzwonków

      Sobota 21.09.2024
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 3630458
    • Dokumenty szkolne