• Serowarstwo w naszej szkole

     • Jak się okazuje uczniowie naszej szkoły to nie tylko znakomici kucharze, kelnerzy czy też hotelarze. Ci młodzi ludzie doskonaląc swoje umiejętności zawodowe  4 marca 2020r. zdobyli wiedzę niezbędną do produkcji serów. W tym dniu uczniowie klasy 2 i 3 technikum uczestniczyli  w warsztatach serowarskich zorganizowanych w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Serowar Żuławski p. Krzysztof Jaworski otworzył uczestnikom drzwi do krainy serowarstwa. W bardzo ciekawy sposób przedstawił historię tej dziedziny ubarwiając swoją opowieść anegdotami na temat wybranych serów. Omówił mikroflorę pożyteczną oraz niekorzystną w procesie produkcji serów. Uzmysłowił także młodym ludziom, że serowarstwo może być nie tylko pasją, ale i wspaniałym zawodem. Zdradził, że przy wytwarzaniu serów ważna jest „witamina M” czyli miłość, troska i serce wkładane w proces produkcji. Zachęcał wszystkich do picia serwatki, która jest znakomitym kosmetykiem, ale także surowcem do produkcji sera ricotta, zup oraz bezalkoholowego szampana serwatkowego. Podczas warsztatów uczniowie wykonali m.in. ser twarogowy oraz doskonałą mozzarellę. Wszystkie sery smakowały wyśmienicie, a uczestnicy warsztatów bawili się zacnie. Oceńcie to sami przeglądając galerią zdjęć.

     • Praktyki zawodowe szansą na rozwój - przygotowanie językowe i kulturowe w ramach Programu Erasmus+

     • Uczniowie zakwalifikowanie do Programu Erasmus + rozpoczęli już przygotowania językowe i kulturowe. W dniu 25 stycznia 2020r. doskonalili język angielski natomiast 08 lutego poznawali kulturę, alfabet oraz podstawowe zwroty w języku greckim. Zajęcia przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali lektorki, która z ogromną charyzmą przekazywała cenne dla stażystów informacje i słownictwo. Atrakcją zajęć okazała się nauka tańca greckiego, który wcale nie jest tak prosty jak się wszystkim wydaje.

     • Warsztaty dla nauczycieli

     • Więcej informacji: Projekt UE.

      Mimo rozpoczynających się ferii zimowych (tylko z nazwy) nauczyciele zawodu w ramach Projektu UE "Atrakcyjni na rynku pracy" doskonalili umiejętności zawodowe w zakresie kuchni polskiej. W dnach 8 i 29 lutego 2020 r. pięcioosobowa grupa uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie nowinek technologicznych oraz nowych, ciekawych przepisów na dania z kuchni staropolskiej. Wśród wielu potraw i dodatków, które wspólnie przygotowywano były: puree z pietruszki, pieczone udka z kaczki, żeberka glazurowane, sos cumberland. Wszystko wyglądało i smakowało wyśmienicie, a wiedza zdobyta podczas warsztatów zostanie wykorzystana w dalszej pracy z uczniami podczas zajęć przygotowujących do zawodu.

     • Spotkanie z historią.

     • Dnia 7 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panem Piotrem Rytką - lokalnym społecznikiem i miłośnikiem historii, a także autorem książki „Na drodze do Niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w których miejscowościach powstawała Polska Organizacja Wojskowa, gdzie znajdowała się Cerkiew Prawosławna w Górze Kalwarii, dlaczego dowódcy oddziałów POW z Góry Kalwarii i Czerska jeździli po rozkazy do Grójca?  Pan Piotr Rytko przekazał naszej bibliotece egzemplarz swojej książki, a więc zapraszamy do jej wypożyczania. Na zakończenie tego inspirującego spotkania uczeń Maksymilian Haman przekazał gościowi podziękowanie w imieniu wszystkich uczestników.

     • Zrozumieć statystykę

     • Dnia 24 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pt. "Jak poprawnie interpretować dane statystyczne?". Lekcje prowadzili pracownicy Urzędu Statystycznego w Warszawie w ramach VII edycji akcji "Zrozumieć statystykę", mającej na celu popularyzowanie wiedzy statystycznej wśród młodzieży.

     • Podsumowanie I-go półrocza

     • Dnia 24 stycznia 2020 r. odbył się apel podsumowujący I-sze półrocze roku szkolnego 2019/2020. W trakcie uroczystości nagrodzeni zostali uczniowie szczególnie wyróżniających się zarówno w nauce, jak i podejmujących inne promowane przez szkołę aktywności. Pani Dyrektor Teresa Korczak w kilku słowach zwróciła uwagę na wartość nauki i systematyczności w późniejszej pracy zawodowej. Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom pogratulowała samozaparcia, wytrwałości i dojrzałości oraz życzyła dalszych sukcesów w realizacji planów Rozdanie nagród i dyplomów upłynęło w atmosferze życzliwości i przyjacielskiego wsparcia. Najlepsi obdarowywani byli dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców i sponsorów.

     • "Atrakcyjni na rynku pracy" - kurs kelnerski

     •  Uczniowie „gastronomika” nie lubią nudy. Zwłaszcza jeśli chodzi o nabywanie nowych umiejętności. Mimo dni wolnych z przyjemnością uczęszczali na zajęcia dodatkowe organizowane w ramach Projektu UE „Atrakcyjni na rynku pracy”. 30 godzinny kurs kelnerski odbył się 10, 11 i 18 stycznia 2020r. i cieszył się ogromną popularnością. Uczestnicy poznawali tajniki sztuki kelnerskiej od profesjonalisty. Nie zabrakło czasu na poznanie zasad nakrywania stołu, serwisów, w tym specjalnego, a także zasad obsługi gościa. Wiedza zdobyta w szkole oraz podczas kursu pozwolą uczniom w przyszłości na zdobycie satysfakcjonującej ich pracy.

     • Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

     • Dnia 13.12.2019 r. piaseczyńsko - grójecki odział rejonowy PCK przeprowadził rejonowe eliminacje do XXVIII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia . Wśród uczniów szkół średnich, którzy wzięli w nim udział była również przedstawicielka naszej szkoły – Maja Pyzel. Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wszystkich uczestników, przyznała Mai trzecie miejsce. Gratulujemy!

     • Szlachetna Paczka 2019

     • W dniach 7-8 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już uczestniczyli w XIX finale akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Młodzież pomagała nie tylko w sztabie, ale przede wszystkim  razem z wolontariuszami dostarczała paczki do potrzebujących rodzin. Składamy podziękowania na ręce lidera tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii dla wszystkich wolontariuszy oraz darczyńców za wielkie serca.

     • Urzeczeni "Urzeczem"

     • W dniu 04.12.2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone kuchni Urzecza, przeprowadzone pod kierunkiem p. Grażyny Leśniak. Warsztaty poprzedził wykład p. Dariusza Falany Dyrektora Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii dotyczący tradycji tego pięknego regionu. Uczniowie poznali wiele anegdot, ale także zdobyli cenne informacje dotyczące mikroregionu, na terenie którego znajduje się szkoła. W warsztatach uczestniczyły dwuosobowe zespoły z różnych klas i typów szkoły. Wspólnie gotowano sytochę i barszcz buraczano-chrzanowy, potrawy które nagrodzono Perłą 2019 w konkursie Nasze Dziedzictwo Kulinarne – Smaki Regionów. Niespodzianką dla wszystkich była niezapowiedziana wizyta Burmistrza Miasta i Gminy p. Arkadiusza Strzyżewskiego, który ponoć "z niejednego garnka jadł sytochę", ale nasza, w opinii gościa smakowała wyśmienicie. Organizatorzy warsztatów zapewnili młodzież o dalszej współpracy w zakresie promocji regionu, a uczniowie obiecali, że nie zapomną o tradycji i przygotują w domach poznane potrawy

     • Warsztaty w muzeum

     • Chcąc urozmaicić sobie szkolną codzienność uczniowie klasy 1 Tżb wybrali się do Muzeum Narodowego na lekcję poświęconą funkcjonowania motywów biblijnych w sztuce. Prowadząca spotkanie edukatorka pokazała na kilkunastu przykładach dzieł pochodzących z różnych epok, jak ważna jest znajomość Biblii dla właściwego interpretowania nawiązujących do niej tekstów kultury. Młodzież miała możliwość przyjrzeć się wnikliwie średniowiecznym, barokowym i pochodzącym z romantyzmu tekstom kultury. Przy pomocy edukatorki "odczytywali" w obrazach i rzeźbach biblijne nawiązania. Wyjazdy do muzeów są stałym elementem rozwijania kompetencji polonistycznych, służą także rozwijaniu zainteresowań naszych uczniów.

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • Dnia 27 listopada 2019 r. podczas oficjalnej uroczystości uczeń naszej szkoły Sylwester Nowek z klasy 2 Ta, otrzymał z rąk I Mazowieckiej Wicekurator Oświaty Doroty Skrzypek, dyplom poświadczający otrzymanie stypendium od Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy!

     • Udział w akcji Stowarzyszenia Dobra Wola

     • W dniu 23.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły okazali wielkie serca, poświęcając swój wolny czas na udział w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Dobra Wola w Auchan Piaseczno. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na budowę ośrodka dla niepełnosprawnych intelektualnie w gminie Chynów. Bardzo dziękujemy kwestującym oraz ofiarodawcom!

     • W królewskim stroju

     • Znane powiedzenie mówi, że nie szata zdobi człowieka, ale każdy kto gościł na warsztatach zorganizowanych przez edukatorów z Zamku Królewskiego, może z tą ludową mądrością polemizować. Przede wszystkim uczniowie mogli przekonać się, jak znaczącym i wiele mówiącym o nas elementem jest strój: i ten codzienny, i ten, który przywdziewamy, by uczcić jakieś święto. Poza tym historia stroju to fascynująca i lśniąca tysiącem anegdot opowieść o tym, jak za pomocą ubrania wyrazić siebie: swoje poglądy, przynależność społeczną, status majątkowy. Najatrakcyjniejszą częścią zajęć była ta, podczas której uczniowie mieli szansę na ubranie się w zrekonstruowane stroje pochodzące z XVIII i XIX wieku. Każdy chętnie dobrał pasujący do niego żupan, delię, suknię czy frak. Efekt końcowy był oszałamiający! Królewskie stroje przeobraziły uczniów naszego technikum w arystokratów i arystokratki. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia przedstawiające nasze metamorfozy.

     • Obchody rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.

     • Dnia 11 listopada 2019 r. delegacja uczniów naszej szkoły pod przewodnictwem pani Dyrektor Teresy Korczak, pani Anny Maj oraz pana Tomasza Arta wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym, a następnie wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie poszczególne zaproszone delegacje instytucji oraz szkół złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.