• Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

     • W piątek 7 września 2018r. na cmentarzu parafialnym w Górze Kalwarii odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch II Wojny Światowej. W imieniu naszej szkoły wiązankę kwiatów na Mogile Żołnierzy Polskich złożyła delegacja pod przewodnictwem Pani Dyrektor Teresy Korczak.

     • Tydzień Konstytucyjny

     • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V edycji Tygodnia Konstytucyjnego. Zajęcia przyczyniły się do popularyzacji idei powszechnej edukacji prawnej, poszerzenia horyzontów słuchaczy, a także stanowiły źródło radości i satysfakcji korzystania z zapisów Konstytucji. Była to czas twórczo spędzony w miłej atmosferze.

     • Manufaktura Cukierków

     • Raj, po prostu raj... Tak można określić nastrój uczniów Gastronomika po przekroczeniu progu warszawskiej Manufaktury Słodyczy. Kolorowe wnętrze, wypełnione cukierkami i lizakami we wszystkich barwach tęczy zachwyciło wszystkich. Jeszcze więcej emocji wzbudził pokaz ręcznej produkcji cukierków według receptury sprzed niemal 400 lat! Z cukru, wody i barwników pracownice Manufaktury wyczarowały istne cuda - małe drażetki z pełną uroku jagodą o orzeźwiającym smaku. Ze sklepu wyszliśmy obładowani prezentami- torbami z cukierkami i lizakami. Mały sklepik okazał się miejscem pełnym niespodzianek.

      Równie udana była kolejna część naszej wyprawy - seans "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W skupieniu śledziliśmy losy Zuli i Wiktora - bohaterów opowieści o miłości niemożliwej, lecz niezwykłej.

      Więcej takich dni!

     • Święto Góry Kalwarii

     • Tegoroczne obchody Dni Góry Kalwarii odbywały się pod hasłami związanymi ze stuleciem niepodległości. W związku z tym okoliczne szkoły poproszone zostały o prezentację, która nawiązywać będzie do tej ważnej w naszej historii rocznicy. Nasza placówka już od lat 20. XX wieku koncentruje się na kształceniu najlepszych fachowców, uznaliśmy więc, że pokażemy się od naszej najlepszej strony. Uczniowie, ubrani w swoje służbowe stroje: kelnerów, kucharzy i pracowników obsługi hotelowej, prezentowali się wspaniale i potwierdzili, że każdy wolny kraj, by się rozwijać, potrzebuje pracowników wykształconych zgodnie z najwyższymi standardami i spełniających oczekiwania usługobiorców. Parada, podczas której uczciliśmy Dni naszego miasta, stała się też okazją do zaprezentowania bogatej oferty naszej szkoły. A potem rozpoczęła się świetna zabawa, w której brali też udział uczniowie Gastronomika

     • Wycieczka do Hotelu Sielanka nad Pilicą

     • W dniu 28 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 2 Ta uczestniczyli w wycieczce do Hotelu "Sielanka" nad Pilicą. Obiekt stanowi doskonałą bazę wypadową do Doliny Pilicy. Młodzież obejrzała elegancką restaurację "Impresja" oryginalnie stylizowaną drewnianymi elementami. Ponadto zwiedziła nowoczesną salę ART CAFE oraz karczmę zwaną "Matecznikiem" z ogromną salą biesiadną z grillem, przestronnym barem i paleniskiem. Atrakcją wyjazdu był pokaz barmański. 

     • Muzeum Historii Żydów Polskich

     • Muzeum POLIN to kolejne miejsce, które odwiedzili w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły. Jest to miejsce fascynujące. Opowieść o wspólnej polsko-żydowskiej historii staje się tu pretekstem do spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.

      Nasza wizyta w Polin składała się z dwóch etapów. Najpierw, wraz z przewodnikiem, zwiedzaliśmy wystawę stałą, na której uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat historii i obyczajowości Żydów. Muzeum zaaranżowane jest w niezwykle ciekawy sposób, olbrzymie makiety imitują żydowskie miasteczka, bożnice, mykwy... Druga część naszej wizyty przybliżyła historię dawnej dzielnicy żydowskiej. Szukaliśmy ukrytych śladów jej istnienia. W czasie spaceru dowiedzieliśmy się jak wyglądała niegdyś najsłynniejsza ulica na przedwojennym Muranowie oraz jak zmieniła się ta część Warszawy zaraz po wojnie.

      Wycieczka była fascynującą podróżą do przeszłości. Uczniowie uświadomili sobie dzięki temu wyjazdowi, jak ważnym elementem naszej historii jest kulturowe dziedzictwo, które otrzymaliśmy od Żydów.

     • Nauka przez zabawę

     • Trudno o lepszy pomysł na propagowanie wiedzy o przeszłości naszego regionu niż „Żywe lekcje historii”, które odbywają się w czerskim zamku. W piękne wtorkowe przedpołudnie uczniowie pierwszej klasy technikum wybrali się do dawnej stolicy Mazowsza, aby przyjrzeć się jak wyglądało życie w murach średniowiecznego grodu. Główną atrakcją była możliwość obserwowania i uczestniczenia w pracy przedstawicieli ginących zawodów: garncarstwa i kowalstwa artystycznego. Każdy, kto poczuł w sobie rzemieślniczą pasję, mógł spróbować swoich sił w wykuwaniu miecza lub lepieniu garnków. Na koniec panowie i pani zostali poddani próbie siły i sprawności fizycznej. Zabawa był przednia, a żywe lekcje historii to forma przekazywania wiedzy, którą uczniowie przyjęli z ogromnym entuzjazmem.

     • Konkurs #pyszny profil rozstrzygnięty!

     • Dnia 14.05.2018 r. zebrani uczniowie, nauczyciele i dyrekcja serdecznie przywitali przybyłego do naszej szkoły Pana Starostę Arkadiusza Strzyżewskiego. Wręczył on zwycięzcom dyplomy i nagrody w konkursie #pysznyprofil.

      Nagrody otrzymali:

       I miejsce –Patryk Gajownik 3Ta

      II miejsce – Klaudia Olczak i Klaudia Grabarczyk 3 Tb

      III miejsce – Sandra Adamska 3 Ta

      Ponadto dodatkowo postanowiono nagrodzić Sandrę Adamską oraz Agnieszkę Dąbrowską, a wyróżnienie otrzymała Klaudia Fusiarz z 1 k.

     • Apel pamięci

     • W dniu 8 maja 2018 r. odbył sie apel pamięci oraz odsłonięcie zrewitalizowanej tablicy wmurowanej w budynek przy ul.Ks.Z. Sajny 4 dla upamiętnienia mieszkańców rejonu Góry Kalwarii, zamordowanych przzez niemieckich i sowieckich ludobójców w latach 1939-1945. Również przedstawiciele naszej szkoły wzięli czynny udział w tej uroczystości wystawiając poczet sztandarowy, składając wiązankę kwiatów oraz zapalając znicze przy tablicy pamiątkowej.

     • Uroczystości uchwalenie Konstytucji 3-go Maja

     • 3 maja 2018 r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnej uroczystości upamiętniającej 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Naszą szkołę w tym dniu reprezentowali Pani Dyrektor Teresa Korczak, nauczyciele oraz uczniowie: Patrycja Pastuch, Karolina Narojczyk, Natalia Jaskółowska, Wiktoria Wasiewicz, Jakub Gancarz i Mateusz Wątor.

      Konstytucja 3 Maja powstała „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic” – jak czytamy w jej preambule. Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, to Konstytucja 3 Maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Obecnie Konstytucja jawi się, jako patriotyczny akt walki o zachowanie państwowości.

      Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, co jest tradycyjny gestem w naszej miejscowości

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im. ppor. Emilii Gierczak
   • zszgk@o2.pl
   • sekretariat: 22 / 727-35-27, Fax. 22 / 727-33-44 pokój nauczycielski: 22 / 717 44 04 pedagog: 22 / 717 44 13 psycholog: 22 / 717 44 14 warsztaty kierownik : 22 / 717 44 09 informacja dla konsumentów: 22 / 717 44 10
   • ul.Dominikańska 9E 05 - 530 Góra Kalwaria
   • Do siedziby szkoły można dojechać liniami autobusowymi 742, L13, L25, L30 lub PKS Piaseczno, PKS Grójec . Długość drogi z przystanku autobusowego (do wejścia głównego budynku) wynosi ok. 500 metrów
 • Biuletyn informacji publicznej