Tradycja czy nowoczesność? Pytanie, które młodzież zadaje sobie wielokrotnie. Jedno i drugie oczywiście, bo czym byłoby życie bez tradycji. Naprawdę istotna w tym sporze jest umiejętność porozumiewania się pokoleń. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w poniedziałek 11 grudnia 2017 r. dzięki uprzejmości p. Teresy Korczak dyrektor szkoły uczestniczyli w fantastycznych warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez panie z zespołu ludowego Łurzycanki. Warsztaty odbyły się pod patronatem Starostwa Powiatowego, a swoją obecnością zaszczycili nas w tym dniu Wicestarosta p. Arkadiusz Strzyżewski oraz p. P. Katarzyna Paprocka Członek Zarządu Starostwa Powiatowego. Głównym celem warsztatów było przekazanie w atrakcyjnej dla młodzieży formie tradycji kulinarnych regionu zwanego Urzeczem. To historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Góra Kalwaria także należy do tego mikroregionu. Uprawiano tu dorodne warzywa i owoce w wielu gatunkach i odmianach, które stanowiły doskonały surowiec do przyrządzania wyśmienitych potraw, obecnie wpisanych jako Dziedzictwo Kulinarne Mazowsza. Dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego dlatego też warsztaty rozpoczął krótką prelekcją dr Łukasz Maurycy Stanaszek autor książki „Nadwiślańskie Urzecze”, który wprowadził młodzież swoimi opowieściami w XVIII-wieczny klimat. Ponieważ kuchnia Urzecza ma swoje tradycje uczniowie z przyjemnością ugotowali sytochę (potrawę z ucieranych ziemniaków, okraszoną skwareczkami z wędzonki), barszcz chrzanowo-buraczany oraz siuforek - zupę rybną gotowaną przez okolicznych flisaków podczas spławiania towarów rzeką Wisłą. Potrawy smakowały znakomicie a ich prostota zaskoczyła wszystkich uczestników. Tym miłym akcentem kulinarnym uczniowie naszej szkoły uczcili także Rok Rzeki Wisły 2017.
Nowoczesność kontra tradycja
Szlachetna Paczka 2017
W dniach 9-10 grudnia 2017r. uczniowie naszej szkoły ponownie uczestniczyli w kolejnej edycji projektu społecznego "Szlachetna Paczka". Wspólnie z darczyńcami i organizatorami nasi wolontariusze mieli możliwość niesienia pomocy i radości potrzebującym. Składamy podziękowania na ręce lidera tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii dla wszystkich wolontariuszy oraz darczyńców za wielkie serca.
Wycieczka - stadion Legii
W poniedziałek 11.12.2017 r. uczniowie klas 4 Ta i 1 Ta wraz z Panią J. Gromadzką oraz A. Maj wybrali się na wycieczkę na Stadion Legii w Warszawie, gdzie zapoznali się z ponad 100-letnią historią Klubu, jego najsłynniejszymi zwycięstwami i najbardziej znanymi piłkarzami. Opowieść przewodnika oprowadzającego grupę, obfitowała w ciekawostki, dotyczące kolejnych lat rozwoju tego Klubu (nie tylko piłkarskiego ale także min. tenisowego, bokserskiego czy hokejowego), jego początków wśród żołnierzy Legionów w 1916 r. i ostatnich sukcesów piłkarskich w Polsce. Wszyscy uczestnicy mogli zasiąść na trybunach, spojrzeć na Warszawę z wysokości pomieszczeń komentatorów sportowych, zajrzeć do lóż vipowskich i przez chwilę poczuć się jak milionerzy . Wzbogaceni wiedzą sportową, uczniowie wyruszyli do kina, by zakończyć wycieczkę seansem pełnometrażowego debiutu Piotra Domalewskiego, nagrodzonego Złotymi Lwa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dramatu "Cicha Noc". Wyjazd okazał się bardzo udany, wszyscy bawili się świetnie łącząc przyjemne z pożytecznym.
Mini warsztaty dla przedszkolaków!
W naszej szkole od kilku lat działa koło carvingu, które zrzesza utalentowanych manualnie wielbicieli rzeźbienia w owocach i warzywach. Dzieła członków koła można było niejednokrotnie podziwiać zarówno podczas szkolnych uroczystości, jak również na pokazach-choćby na Targach Edukacyjnych. Stoisko, na którym królują barwne kompozycje, przyciąga oko i zachwyca pomysłowością. Tym razem uczniowie z Koła Carvingu w składzie: Klaudia Staluszka, Klaudia Fusiarz i Tomasz Zieliński pod opieką p. A. Maj odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną. Wykonali tam wyjątkowy pokaz umiejętności dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Górze Kalwarii. Grupa „Tygrysków”, która przybyła na te mini warsztaty wraz ze swoją wychowawczynią panią Katarzyną Bartuzi-Ogińską, nie mogła oderwać wzroku od bajecznych figurek tworzonych z prozaicznych marchewek czy jabłek. Przedszkolaki przy pomocy uczniów z koła carvingu wykonali jabłkowo- pietruszkowe muchomorki oraz cudne jabłkowe łabędzie . Zabawa była bardzo udana, a wpatrzone w starszych kolegów maluchy z dumą prezentowały swoje pierwsze carvingowe dzieła.
Z wizytą w Sejmie
We wtorek 15 listopda 2017 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zwiedzili jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Polsce - Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. To tutaj uchwalane jest prawo i toczą się ważne dla Polaków debaty. Na galerii Sali obrad przewodnik przedstawił historię parlamentu. Każdy uczestnik otrzymał również informacje nt. obecnego podziału mandatów VIII kadencji oraz sposobu uchwalania ustaw.
Archiwum Aktualności