• Praktyki zawodowe szansą na rozwój - przygotowanie językowe i kulturowe w ramach Programu Erasmus+

     • Uczniowie zakwalifikowanie do Programu Erasmus + rozpoczęli już przygotowania językowe i kulturowe. W dniu 25 stycznia 2020r. doskonalili język angielski natomiast 08 lutego poznawali kulturę, alfabet oraz podstawowe zwroty w języku greckim. Zajęcia przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali lektorki, która z ogromną charyzmą przekazywała cenne dla stażystów informacje i słownictwo. Atrakcją zajęć okazała się nauka tańca greckiego, który wcale nie jest tak prosty jak się wszystkim wydaje.

     • Warsztaty dla nauczycieli

     • Więcej informacji: Projekt UE.

      Mimo rozpoczynających się ferii zimowych (tylko z nazwy) nauczyciele zawodu w ramach Projektu UE "Atrakcyjni na rynku pracy" doskonalili umiejętności zawodowe w zakresie kuchni polskiej. W dnach 8 i 29 lutego 2020 r. pięcioosobowa grupa uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie nowinek technologicznych oraz nowych, ciekawych przepisów na dania z kuchni staropolskiej. Wśród wielu potraw i dodatków, które wspólnie przygotowywano były: puree z pietruszki, pieczone udka z kaczki, żeberka glazurowane, sos cumberland. Wszystko wyglądało i smakowało wyśmienicie, a wiedza zdobyta podczas warsztatów zostanie wykorzystana w dalszej pracy z uczniami podczas zajęć przygotowujących do zawodu.

     • Spotkanie z historią.

     • Dnia 7 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panem Piotrem Rytką - lokalnym społecznikiem i miłośnikiem historii, a także autorem książki „Na drodze do Niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w których miejscowościach powstawała Polska Organizacja Wojskowa, gdzie znajdowała się Cerkiew Prawosławna w Górze Kalwarii, dlaczego dowódcy oddziałów POW z Góry Kalwarii i Czerska jeździli po rozkazy do Grójca?  Pan Piotr Rytko przekazał naszej bibliotece egzemplarz swojej książki, a więc zapraszamy do jej wypożyczania. Na zakończenie tego inspirującego spotkania uczeń Maksymilian Haman przekazał gościowi podziękowanie w imieniu wszystkich uczestników.

     • Zrozumieć statystykę

     • Dnia 24 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pt. "Jak poprawnie interpretować dane statystyczne?". Lekcje prowadzili pracownicy Urzędu Statystycznego w Warszawie w ramach VII edycji akcji "Zrozumieć statystykę", mającej na celu popularyzowanie wiedzy statystycznej wśród młodzieży.

     • Podsumowanie I-go półrocza

     • Dnia 24 stycznia 2020 r. odbył się apel podsumowujący I-sze półrocze roku szkolnego 2019/2020. W trakcie uroczystości nagrodzeni zostali uczniowie szczególnie wyróżniających się zarówno w nauce, jak i podejmujących inne promowane przez szkołę aktywności. Pani Dyrektor Teresa Korczak w kilku słowach zwróciła uwagę na wartość nauki i systematyczności w późniejszej pracy zawodowej. Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom pogratulowała samozaparcia, wytrwałości i dojrzałości oraz życzyła dalszych sukcesów w realizacji planów Rozdanie nagród i dyplomów upłynęło w atmosferze życzliwości i przyjacielskiego wsparcia. Najlepsi obdarowywani byli dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców i sponsorów.

     • "Atrakcyjni na rynku pracy" - kurs kelnerski

     •  Uczniowie „gastronomika” nie lubią nudy. Zwłaszcza jeśli chodzi o nabywanie nowych umiejętności. Mimo dni wolnych z przyjemnością uczęszczali na zajęcia dodatkowe organizowane w ramach Projektu UE „Atrakcyjni na rynku pracy”. 30 godzinny kurs kelnerski odbył się 10, 11 i 18 stycznia 2020r. i cieszył się ogromną popularnością. Uczestnicy poznawali tajniki sztuki kelnerskiej od profesjonalisty. Nie zabrakło czasu na poznanie zasad nakrywania stołu, serwisów, w tym specjalnego, a także zasad obsługi gościa. Wiedza zdobyta w szkole oraz podczas kursu pozwolą uczniom w przyszłości na zdobycie satysfakcjonującej ich pracy.

     • Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

     • Dnia 13.12.2019 r. piaseczyńsko - grójecki odział rejonowy PCK przeprowadził rejonowe eliminacje do XXVIII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia . Wśród uczniów szkół średnich, którzy wzięli w nim udział była również przedstawicielka naszej szkoły – Maja Pyzel. Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wszystkich uczestników, przyznała Mai trzecie miejsce. Gratulujemy!

     • Szlachetna Paczka 2019

     • W dniach 7-8 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już uczestniczyli w XIX finale akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Młodzież pomagała nie tylko w sztabie, ale przede wszystkim  razem z wolontariuszami dostarczała paczki do potrzebujących rodzin. Składamy podziękowania na ręce lidera tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii dla wszystkich wolontariuszy oraz darczyńców za wielkie serca.

     • Urzeczeni "Urzeczem"

     • W dniu 04.12.2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone kuchni Urzecza, przeprowadzone pod kierunkiem p. Grażyny Leśniak. Warsztaty poprzedził wykład p. Dariusza Falany Dyrektora Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii dotyczący tradycji tego pięknego regionu. Uczniowie poznali wiele anegdot, ale także zdobyli cenne informacje dotyczące mikroregionu, na terenie którego znajduje się szkoła. W warsztatach uczestniczyły dwuosobowe zespoły z różnych klas i typów szkoły. Wspólnie gotowano sytochę i barszcz buraczano-chrzanowy, potrawy które nagrodzono Perłą 2019 w konkursie Nasze Dziedzictwo Kulinarne – Smaki Regionów. Niespodzianką dla wszystkich była niezapowiedziana wizyta Burmistrza Miasta i Gminy p. Arkadiusza Strzyżewskiego, który ponoć "z niejednego garnka jadł sytochę", ale nasza, w opinii gościa smakowała wyśmienicie. Organizatorzy warsztatów zapewnili młodzież o dalszej współpracy w zakresie promocji regionu, a uczniowie obiecali, że nie zapomną o tradycji i przygotują w domach poznane potrawy

     • Warsztaty w muzeum

     • Chcąc urozmaicić sobie szkolną codzienność uczniowie klasy 1 Tżb wybrali się do Muzeum Narodowego na lekcję poświęconą funkcjonowania motywów biblijnych w sztuce. Prowadząca spotkanie edukatorka pokazała na kilkunastu przykładach dzieł pochodzących z różnych epok, jak ważna jest znajomość Biblii dla właściwego interpretowania nawiązujących do niej tekstów kultury. Młodzież miała możliwość przyjrzeć się wnikliwie średniowiecznym, barokowym i pochodzącym z romantyzmu tekstom kultury. Przy pomocy edukatorki "odczytywali" w obrazach i rzeźbach biblijne nawiązania. Wyjazdy do muzeów są stałym elementem rozwijania kompetencji polonistycznych, służą także rozwijaniu zainteresowań naszych uczniów.

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • Dnia 27 listopada 2019 r. podczas oficjalnej uroczystości uczeń naszej szkoły Sylwester Nowek z klasy 2 Ta, otrzymał z rąk I Mazowieckiej Wicekurator Oświaty Doroty Skrzypek, dyplom poświadczający otrzymanie stypendium od Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy!

     • Udział w akcji Stowarzyszenia Dobra Wola

     • W dniu 23.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły okazali wielkie serca, poświęcając swój wolny czas na udział w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Dobra Wola w Auchan Piaseczno. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na budowę ośrodka dla niepełnosprawnych intelektualnie w gminie Chynów. Bardzo dziękujemy kwestującym oraz ofiarodawcom!

     • W królewskim stroju

     • Znane powiedzenie mówi, że nie szata zdobi człowieka, ale każdy kto gościł na warsztatach zorganizowanych przez edukatorów z Zamku Królewskiego, może z tą ludową mądrością polemizować. Przede wszystkim uczniowie mogli przekonać się, jak znaczącym i wiele mówiącym o nas elementem jest strój: i ten codzienny, i ten, który przywdziewamy, by uczcić jakieś święto. Poza tym historia stroju to fascynująca i lśniąca tysiącem anegdot opowieść o tym, jak za pomocą ubrania wyrazić siebie: swoje poglądy, przynależność społeczną, status majątkowy. Najatrakcyjniejszą częścią zajęć była ta, podczas której uczniowie mieli szansę na ubranie się w zrekonstruowane stroje pochodzące z XVIII i XIX wieku. Każdy chętnie dobrał pasujący do niego żupan, delię, suknię czy frak. Efekt końcowy był oszałamiający! Królewskie stroje przeobraziły uczniów naszego technikum w arystokratów i arystokratki. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia przedstawiające nasze metamorfozy.

     • Obchody rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.

     • Dnia 11 listopada 2019 r. delegacja uczniów naszej szkoły pod przewodnictwem pani Dyrektor Teresy Korczak, pani Anny Maj oraz pana Tomasza Arta wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym, a następnie wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie poszczególne zaproszone delegacje instytucji oraz szkół złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

     • "Szkoła do hymnu"

     • 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wspólnie odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. 

     • Podziękowania!

     • Dnia 12 listopada 2019 r. nasza szkoła otrzymała podziękowania od Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii za udział w akcji "Światełko pamięci dla zmarłych mieszkańców"

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im. ppor. Emilii Gierczak
   • zszgk@o2.pl
   • sekretariat: 22 / 727-35-27, Fax. 22 / 727-33-44 pokój nauczycielski: 22 / 717 44 04 pedagog: 22 / 717 44 13 psycholog: 22 / 717 44 14 warsztaty kierownik : 22 / 717 44 09 informacja dla konsumentów: 22 / 717 44 10
   • ul.Dominikańska 9E 05 - 530 Góra Kalwaria
   • Do siedziby szkoły można dojechać liniami autobusowymi 742, L13, L25, L30 lub PKS Piaseczno, PKS Grójec . Długość drogi z przystanku autobusowego (do wejścia głównego budynku) wynosi ok. 500 metrów
 • Biuletyn informacji publicznej