Nasza szkoła podejmuje wiele działań profilaktycznych i edukacyjnych dla młodzieży szkolnej. W dniu 09 listopada mieliśmy okazję gościć funkcjonariuszy policji, którzy opowiedzieli uczniom o "Odpowiedzialności karnej dzieci i młodzieży." Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego trzeba nosić odblaski i jak dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze; czym jest hejt, jakie są jego skutki i gdzie szukać pomocy; jaka jest odpowiedzialność karna nieletnich. Uczniowie klas 1 i 2 z zaciekawieniem słuchali pouczających i wartościowych treści.
Spotkanie z policją
Warsztaty
W dniu 10 listopada uczniowie Technikum i Liceum mieli okazję wziąć udział w warsztatach:
- "Uzależnienia i profilaktyka" organizowanych przez Stowarzyszenie „Pomost” w ramach "Akcji Psychoedukacja"
- "Profilaktyka Uzależnień" organizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną
Przeprowadzone warsztaty pozwoliły uczniom nabyć potrzebne umiejętności i wiedzę z zakresu m.in. czym jest uzależnienie i jak sobie z nim radzić. Warsztaty prowadzone były w sposób ciekawy i wartościowy, co zachęciło uczniów do czynnego udziału i zdobyciu potrzebnej wiedzy.
Uroczystości Dnia Niepodległości
- 2
W Zespole Szkół Nr 1 im.ppor.Emilii Gierczak dzień odzyskania niepodległości świętowaliśmy 9 listopada. Podczas uroczystego apelu uczniowie i pracownicy szkoły odśpiewali hymn państwowy, a następnie wysłuchali przemówienia pani dyrektor Moniki Ziółkowskiej, która przypomniała o tym jak cenną wartością jest wolność. Apel uświetnił występ utalentowanej skrzypaczki, uczennicy LO, Aleksandry Warownej oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu: Krzysztofa Majewskiego, Antoniego Golika, Natana Traczyka, Leny Sadowskiej i Anastastasii Zakrytej.
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 22
9.11.2023 - czwartek
Choć to w zasadzie już ostatnia prosta naszych praktyk zawodowych w Grecji, wykorzystujemy każdą chwilę i okazję na zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności.
Dziś nasze gastro próbowało swoich sił podczas zajęć w tawernie ucząc się i przygotowując owoce morza. Pod czujnym okiem szefa kuchni wykonywali powierzone zadania, małymi krokami zbliżając się do najprzyjemniejszej części – degustacji. Wspólnymi siłami przygotowali mule, kalmary oraz gawrosze na trzy różne sposoby – smażone, pieczone i w sosie, a w kompozycji z sałatką grecką tworzyły charakterystyczne smaki greckiej kuchni.
Hotelarze tymczasem w pierwszej części dnia doskonalili swoje umiejętności podczas serwisu w restauracji hotelowej. Tam, we współpracy z doświadczonymi pracownikami pomagali w przygotowaniu, serwowaniu, organizacji sali restauracyjnej na przyjęcie gości. Taka praca to najlepsza okazja, aby poznać i zrozumieć swój zawód z każdej strony. W drugiej części dnia, pełniąc dyżur na recepcji, poznawali tajniki pracy recepcjonisty, ucząc się bezpośredniej obsługi gości hotelowych, przygotowywania dokumentacji związanej z zakwaterowaniem i wykwaterowaniem gości oraz przyjmowania i realizowania ich zamówień. Staramy się doceniać każdą chwilę i wykorzystać ją na 100%, zarówno, jeśli chodzi o rozwój zawodowy, jak i osobisty i kulturowy. Dobrze tu być.
Działanie II – projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 14
8.11.2023 - środa
Nasza przygoda z Grecją trwa w najlepsze. Choć zostały nam tylko dwa dni praktyk, chłoniemy wszystkie informacje, aby jak najwięcej dowiedzieć się i móc doświadczyć. Dzisiejszego dnia nasi hotelarze pełnili dyżur w restauracji hotelowej podczas serwisu. Do ich obowiązków należało przygotowanie sali restauracyjnej na przyjęcie gości hotelowych, przygotowanie bufetu, a także dbanie o właściwą ekspozycję potraw podczas posiłku. Wykonując swoją pracę pod czujnym okiem doświadczonych pracowników hotelu mogli uczyć się od najlepszych i na każdym kroku zdobywać nowe doświadczenia zawodowe. Nasze gastro podczas praktyk wyjazdowych do lokalnej tawerny w miejscowości Aigani, miało niepowtarzalną okazje poznać grecką kuchnię z prawdziwego zdarzenia. Ich zadaniem było przygotowanie tradycyjnej greckiej potrawy – Moussaki. Pod czujnym okiem pana Giannisa – właściciela tawerny i jednocześnie szefa kuchni uczestniczyli w przygotowaniu surowców do przygotowania Moussaka.
To niesamowite wydarzenie pokazało nam kulturę i obyczaje Greków, których nie moglibyśmy doświadczyć nigdzie indziej. Grecja to kraj serdecznych i bardzo gościnnych ludzi. To była niezwykła kulinarna przygoda.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 34
7.11.2023 - wtorek
W drugi tydzień naszej greckiej mobilności wchodzimy z wielkim entuzjazmem. Jak mawiają – apetyt rośnie w miarę jedzenia tak i nasze zaangażowanie w realizacje projektu wzrasta każdego dnia. Technik hotelarstwa na początku dnia pełnił dyżur w pralni hotelowej. Podczas pracy pomagał w układaniu, sortowaniu i prasowaniu pościeli oraz bielizny stołowej. Każda wykonana czynność odbywała się pod czujnym okiem obsługi hotelu. W drugiej części zajęć hotelarze uczestniczyli w wykładzie dotyczącym struktury organizacyjnej hotelu, podczas którego dyskutowali o zrządzaniu, organizacji i pracy poszczególnych działów. Nasi technicy żywienia i usług gastronomicznych w pierwszej części zajęć odbyli wprowadzenie do kalkulacji cen typowych greckich potraw - mieli za zadanie przygotować i opracować kalkulacje kosztów potraw tradycyjnej greckiej kuchni. Następnie realizowali swoje zadania na targu lokalnych produktów w Laptokarii, szukając i rozpoznając składniki do przygotowania wylosowanych dań. W drugiej części dnia pomagali w sporządzaniu półproduktów, potraw i napojów wydawanych podczas posiłków w naszym hotelu.
Popołudniową porą udaliśmy się na kolejną lokalną wycieczkę – na Stary Panteleimon (wioski zaklętej w kamieniu). Idealnie udało nam się złapać jesienne kolory w świetle zachodzącego słońca, dzięki czemu mogliśmy uchwycić uroki wąskich uliczek tego miasteczka na pamiątkowych zdjęciach, a na koniec podziwiać piękną panoramę Riwiery Olimpijskiej.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 17
6.11.2023 - poniedziałek
Po weekendzie pełnym wrażeń i atrakcji, przyszedł czas na powrót do pracy.
Technik hotelarstwa zakasał rękawy i zabrał się do działania. Podczas porannej zmiany służył swoim wsparciem podczas prac porządkowych na terenie hotelu i częściach wspólnych. Wraz z innymi pracownikami hotelu dbał o czystość w pokojach i apartamentach, stosując przy tym znane już doskonale techniki sprzątania z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i środków czyszczących. Technik żywienia i usług gastronomicznych podczas praktyk zawodowych zdobywał kolejne doświadczenia w restauracji hotelowej służąc wsparciem w pracy kelnera oraz na kuchni, poznając przy tym zasady racjonalnego żywienia i metody zapewniające właściwą jakości zdrowotną żywności.
W drugiej części dnia udaliśmy się do lokalnej winnicy. Podczas wykładu poznaliśmy cały proces produkcji wina od wyboru odpowiedniego szczepu winogrona, aż po finalny etap leżakowania i dojrzewania wina. Te cenne doświadczania jakie zdobywamy podczas praktyk zawodowych, wyróżni nas później na rynku pracy i sprawi, że staniemy się jeszcze bardziej konkurencyjni w swoim zawodzie.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 29
5.11.2023 - niedziela
Dzisiejszego dnia w ramach bogatego programu kulturowego udaliśmy się na wycieczkę zobaczyć słynne klasztory „zawieszone w powietrzu” - Meteory. Pierwszym etapem naszego zwiedzania była wizyta w wytwórni ikon, gdzie jak się dowiedzieliśmy, ikony się pisze, a nie maluje. Po ciekawej prezentacji, udaliśmy się wraz z naszą panią przewodnik na zwiedzanie Klasztoru Św. Stefana, podczas którego dowiedzieliśmy się o życiu mnichów, zarówno wtedy, kiedy monastycyzm dopiero rozwijał się w tym miejscu, jak i współcześnie. Na zakończenie zwiedzania, zatrzymaliśmy się jeszcze w kilku miejscach widokowych, aby podziwiać niezwykle piękno Meteorów i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 20
4.11.2023 - sobota
Po pracowitym tygodniu przyszedł czas na aktywny weekend. Rozpoczynamy więc realizację programu kulturowego. Nasza grupa udała się dziś na jedną z najpiękniejszych wycieczek fakultatywnych – na wyspę Pagasitikos należącą do wysp Sporad Północnych. Zaraz o poranku wyruszyliśmy do portu Amaliapoli. Wraz z kapitanem Kostasem popłynęliśmy w rejs, podczas którego był czas na zabawę przy muzyce oraz naukę tradycyjnych tańców greckich. Po dopłynięciu do portu udaliśmy się na zwiedzanie i podziwianie malowniczej panoramy okolicy. Następnie po powrocie na statek udaliśmy się w dalszą cześć rejsu na wyspę Koukounaries ze złotą plażą i krystalicznie czystą wodą. Tam była chwila na plażowanie i krótki odpoczynek. Do hotelu wróciliśmy w sam raz na kolację.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansąna rozwój
- 18
3.11.2023 - piątek
Piątek, piątunio…
Nasi technolodzy żywienia i usług gastronomicznych pomagali w przygotowaniu potraw serwowanych w hotelowej restauracji. Mieli możliwość sporządzania regionalnych dań z wykorzystaniem półproduktów i surowców lokalnych.
Po zakończonej pracy gastronomowie przystąpili do czynności porządkowych swoich stanowisk, które przekazywali kolejnej zmianie. Hotelarze tymczasem w kilkuosobowych zespołach dzielnie stawiali czoła powierzonym zadaniom. Wspólnymi siłami zaangażowali się w utrzymanie czystości na terenie hotelu, pokojach gościnnych i częściach ogólnodostępnych. Udana współpraca z pracownikami hotelu sprawiła, że był to dla nich bardzo owocny czas.
W drugiej części dnia udaliśmy się na wycieczkę do Thessalonik – drugiego co do wielkości miasta w Grecji. Podczas zwiedzania z panią przewodnik, udało nam się zobaczyć najbardziej charakterystyczne punkty tego miasta - Białą Wieżę, Łuk Galeriusza, Bazylikę św. Dymitra oraz plac Arystotelesa. Po zwiedzaniu był czas na pamiątkowe zdjęcia i drobne zakupy. Przed nami nadchodzący weekend i bogaty program kulturowy, bo przecież nie samą pracą człowiek żyje Już nie możemy się go doczekać.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 6
2.11.2023- czwartek
Dziś za nami pracowity czwartek – dzień pełen zawodowych wyzwań.
Technik żywienia i usług gastronomicznych ma niepowtarzalną okazję stosować w bezpośrednim kontakcie z klientem zasady i metody obsługi gościa indywidualnego i grupowego. W części kuchennej nasi gastronomowie poznali warunki przechowywania żywności krótko- i długoterminowej oraz zmiany jakie zachodzą w żywności podczas magazynowania. Zapoznali się także z usługami gastronomicznymi jakie oferuje hotel w którym odbywają praktyki zawodowe.
Hotelarze kontynuowali prace na housekeepingu. Podczas pracy służyli pomocą w pracach porządkowych na terenie kompleksu oraz w jednostkach mieszkalnych gości hotelowych. Pracownicy hotelu wysoce cenią sobie zaangażowanie naszych uczniów podczas realizacji powierzonych prac.Lubimy, kiedy nasza praca jest doceniana przez innych, wówczas jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas kierunki kształcenia są jedną z lepszych decyzji jakie podjęliśmy.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Szkoła pamięta...
Uczniowie klasy 2k wraz z 👩🏫nauczycielką porządkowali pomniki i zapalili znicze wspominając tych, którzy walczyli za naszą wolność.
Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci...
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 8
1.11.2023 - środa
Trzeci dzień naszych praktyk zawodowych czas zacząć. Pełni energii i ciekawi nowych wyzwań ruszamy do pracy.
Technik żywienia i usług gastronomicznych pełniąc dyżur w restauracji hotelowej był odpowiedzialny za przygotowanie sali konsumenckiej do przyjęcia gości oraz utrzymanie czystości na terenie restauracji podczas posiłków. W drugiej części dnia poznał specyfikację techniczną zasady obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji gastronomicznej oraz obsługi gości hotelowych.
Technik hotelarstwa rozpoczął swój dzień od poznania zasad pracy podczas sprzątania ogólnego, housekeepingu i w pralni. Tam pomagali pracownikom w ich obowiązkach jednocześnie ucząc się i wdrażając do pracy. Poznali także techniki sprzątania i narzędzia używane na poszczególnych stanowiskach oraz zasady dbania o rzeczy gościa i mienie obiektu zgodnie z przepisami i standardami hotelowymi.To był dzień pełen nowych wyzwań zawodowych, a asymilacja w międzynarodowym środowisku pozwala nam poznać siebie lepiej. Nie możemy doczekać się, co nam przyniosą kolejne dni naszej mobilności zagranicznej.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Akcja szyta na miarę!
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 9
31.10.2023 - wtorek
Ruszamy do nowych obowiązków pełną parą.
Technik hotelarstwa zdobywał kolejne doświadczenia podczas prac na housekeepingu oraz w pralni przy wsparciu doświadczonych pracowników hotelu. Zdobyta wiedza teoretyczna była doskonałą bazą do poznania prac porządkowych stosowanych w obiektach hotelarskich, przy zastosowaniu nowych technik i metod utrzymywania czystości na piętrach.
Technik żywienia i usług gastronomicznych podczas swojej pracy w restauracji hotelowej, miał doskonalą okazje do zastosowania różnych metod obsługi gościa hotelowego. Obsługa kelnerska w ich wykonaniu była świadczona na naprawdę wysokim poziomie, z czego jesteśmy dumni.
W drugiej części dnia nasze gastro zapoznało się z warunkami przechowywania żywności i układem funkcjonalnym działu produkcyjnego. Chętnie służyli także wsparciem podczas przygotowywania potraw i dań serwowanych podczas posiłków. Różnorodność kuchni greckiej to doskonała okazja by poznać nowe smaki.
Popołudniową porą wyruszyliśmy na lokalną wycieczkę do miejscowości Litochoro. Spacerowym krokiem udaliśmy się do Wąwozu Emipeas podziwiać piękno przyrody i malownicze widoki. Celem naszej podróży było źródełko Afrodyty. Mieliśmy także okazję zobaczyć masyw gór Olimpu z jego najwyższym szczytem Mitikas (2918 m.n.p.m).To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Cieszymy się, że tu jesteśmy!
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 16
30.10.2023 - poniedziałek
Pierwszy dzień naszych praktyk zawodowych czas zacząć. Pełni energii i ciekawi nowych wyzwań ruszamy do pracy.
Technik żywienia i usług gastronomicznych rozpoczął swoją pracę od poznania zasad działania zaplecza gastronomicznego, aby móc odpowiednio przygotować się do pracy. Po zapoznaniu się z wyposażeniem gastronomicznym kuchni hotelowej i zasadami używania urządzeń i narzędzi, mogli przystąpić do działania pełniąc dyżur na wybranych stanowiskach. Technik hotelarstwa wraz z pracownikami obsługi hotelowej uczestniczył w pierwszych pracach porządkowych na terenie hotelu. Podczas housekeepingu pomagał w przygotowaniu jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości oraz uczył się jak dbać o czystość w pokojach i apartamentach hotelowych. Dzięki wykonanej pracy mógł poznać różne techniki i metody utrzymania czystości, co będzie pomocne w kolejnych dniach praktyk zawodowych. W drugiej części dnia, odbyła się gra miejska w Leptokarii - małej turystycznej miejscowości położonej na Riwierze Olimpijskiej. Czas na integrację jest zawsze mile widziany, szczególnie, gdy idzie w parze z kreatywnym rozwiązywaniem zadań. Wiemy doskonale, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, dlatego też poszerzamy jej granice na każdym możliwym kroku. Dowodem na to są nasze poniższe kolaże.Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
"Akcja Psychoedukacja"
W dniu 27.10.2023 r. kolejny raz uczniowie Technikum i Liceum mieli okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie „Pomost” w ramach "Akcji Psychoedukacja". Tym razem warsztaty dotyczyły: "Higiena psychiczna i zdrowie psychiczne. Kryzysy psychiczne i jak sobie radzić" oraz "Uzależnienia i profilaktyka." Uczniowie mogli nabyć potrzebne umiejętności i wiedzę z zakresu m.in. jak dbać o zdrowie psychiczne, jak sobie radzić z kryzysami psychicznymi, czym jest uzależnienie i jak sobie z nim radzić. Warsztaty prowadzone były w sposób wartościowy i niezwykle ciekawy, co zachęciło uczniów do czynnego udziału w zajęciach i zdobyciu potrzebnej wiedzy.
Praktyki zagraniczne szansą na rozwój
- 3
I tak oto nasza przygoda z Grecją właśnie się rozpoczyna. Szczęśliwi dojechaliśmy cało i zdrowo do hotelu Poseidon Palace na Riwierze Olimpijskiej. Przywitała nas świetna pogodą i piękne błękitne morze Egejskie, a wszystko co najlepsze dopiero przed nami. Po obiedzie i odpoczynku, popołudniową porą uczestniczyliśmy w spotkaniu informacyjnym, na którym zapoznaliśmy się z regulaminem obowiązującym podczas praktyk zawodowych, poznaliśmy opiekunów oraz mentorów, którzy będą nas wspierać przez cały pobyt na praktykach zawodowych w Grecji. Uczestniczyliśmy także w szkoleniu stanowiskowym i BHP, podczas którego poznaliśmy najważniejsze zasady bezpiecznej pracy. Przed nami wielka przygoda i niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim ogromna możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w naszych specjalizacjach
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Konkurs kulinarny
- 6
W dniu 19 października do walki o udział w wielkim Ogólnopolskim Finale konkursu kulinarnego "Bitwa na drobiowe smaki 3", stanęło 10 drużyn reprezentujących szkoły gastronomiczne z regionu. Wśród nich byli też uczniowie naszej szkoły - Ada Rudo w parze z Mateuszem Wichniewiczem oraz Paweł Pietranik w parze z Grzegorzem Dłubakiem wszyscy z klasy 3tż.
Konkurs odbył się w Warszawie w Centrum Smak Kariery. W jury zasiedli szef kuchni Holiday Inn Resort Jacek Schliske oraz szef jednego z największych polskich cateringów Łukasz Konik, kreatywny poszukiwacz niezwykłych smaków, eksperymentator, który pokazuje, że polska kuchnia nie musi być nudna. Doświadczenie, którego nabieramy poprzez udział w tego typu konkursach jest bardzo cenne, dodaje odwagi i wiary we własne możliwości. Jest też bodźcem do ciągłego doskonalenia zawodowego.Zobaczcie, jak nasi dzielni, młodzi kucharze radzą sobie w elimanacjach konkursowych.
Archiwum Aktualności