• Praktyki zagraniczne szansą na rozwój

          • 1.11.2023 - środa

            Trzeci dzień naszych praktyk zawodowych czas zacząć. Pełni energii i ciekawi nowych wyzwań ruszamy do pracy.
            Technik żywienia i usług gastronomicznych pełniąc dyżur w restauracji hotelowej był odpowiedzialny za przygotowanie sali konsumenckiej do przyjęcia gości oraz utrzymanie czystości na terenie restauracji podczas posiłków. W drugiej części dnia poznał specyfikację techniczną zasady obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji gastronomicznej oraz obsługi gości hotelowych.
            Technik hotelarstwa rozpoczął swój dzień od poznania zasad pracy podczas sprzątania ogólnego, housekeepingu i w pralni. Tam pomagali pracownikom w ich obowiązkach jednocześnie ucząc się i wdrażając do pracy. Poznali także techniki sprzątania i narzędzia używane na poszczególnych stanowiskach oraz zasady dbania o rzeczy gościa i mienie obiektu zgodnie z przepisami i standardami hotelowymi.

            To był dzień pełen nowych wyzwań zawodowych, a asymilacja w międzynarodowym środowisku pozwala nam poznać siebie lepiej. Nie możemy doczekać się, co nam przyniosą kolejne dni naszej mobilności zagranicznej.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

          • Praktyki zagraniczne szansą na rozwój

          • 31.10.2023 - wtorek

            Ruszamy do nowych obowiązków pełną parą.
            Technik hotelarstwa zdobywał kolejne doświadczenia podczas prac na housekeepingu oraz w pralni przy wsparciu doświadczonych pracowników hotelu. Zdobyta wiedza teoretyczna była doskonałą bazą do poznania prac porządkowych stosowanych w obiektach hotelarskich, przy zastosowaniu nowych technik i metod utrzymywania czystości na piętrach.
            Technik żywienia i usług gastronomicznych podczas swojej pracy w restauracji hotelowej, miał doskonalą okazje do zastosowania różnych metod obsługi gościa hotelowego. Obsługa kelnerska w ich wykonaniu była świadczona na naprawdę wysokim poziomie, z czego jesteśmy dumni.
            W drugiej części dnia nasze gastro zapoznało się z warunkami przechowywania żywności i układem funkcjonalnym działu produkcyjnego. Chętnie służyli także wsparciem podczas przygotowywania potraw i dań serwowanych podczas posiłków. Różnorodność kuchni greckiej to doskonała okazja by poznać nowe smaki.
            Popołudniową porą wyruszyliśmy na lokalną wycieczkę do miejscowości Litochoro. Spacerowym krokiem udaliśmy się do Wąwozu Emipeas podziwiać piękno przyrody i malownicze widoki. Celem naszej podróży było źródełko Afrodyty. Mieliśmy także okazję zobaczyć masyw gór Olimpu z jego najwyższym szczytem Mitikas (2918 m.n.p.m).

            To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Cieszymy się, że tu jesteśmy!

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

          • Praktyki zagraniczne szansą na rozwój

          •  30.10.2023 - poniedziałek

            Pierwszy dzień naszych praktyk zawodowych czas zacząć. Pełni energii i ciekawi nowych wyzwań ruszamy do pracy.
            Technik żywienia i usług gastronomicznych rozpoczął swoją pracę od poznania zasad działania zaplecza gastronomicznego, aby móc odpowiednio przygotować się do pracy. Po zapoznaniu się z wyposażeniem gastronomicznym kuchni hotelowej i zasadami używania urządzeń i narzędzi, mogli przystąpić do działania pełniąc dyżur na wybranych stanowiskach. Technik hotelarstwa wraz z pracownikami obsługi hotelowej uczestniczył w pierwszych pracach porządkowych na terenie hotelu. Podczas housekeepingu pomagał w przygotowaniu jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości oraz uczył się jak dbać o czystość w pokojach i apartamentach hotelowych. Dzięki wykonanej pracy mógł poznać różne techniki i metody utrzymania czystości, co będzie pomocne w kolejnych dniach praktyk zawodowych. W drugiej części dnia, odbyła się gra miejska w Leptokarii - małej turystycznej miejscowości położonej na Riwierze Olimpijskiej. Czas na integrację jest zawsze mile widziany, szczególnie, gdy idzie w parze z kreatywnym rozwiązywaniem zadań. Wiemy doskonale, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, dlatego też poszerzamy jej granice na każdym możliwym kroku. Dowodem na to są nasze poniższe kolaże.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

          • "Akcja Psychoedukacja"

          • W dniu 27.10.2023 r. kolejny raz uczniowie Technikum i Liceum mieli okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie „Pomost” w ramach "Akcji Psychoedukacja". Tym razem warsztaty dotyczyły:  "Higiena psychiczna i zdrowie psychiczne. Kryzysy psychiczne i jak sobie radzić" oraz "Uzależnienia i profilaktyka." Uczniowie mogli nabyć potrzebne umiejętności i wiedzę z zakresu m.in. jak dbać o zdrowie psychiczne, jak sobie radzić z kryzysami psychicznymi, czym jest uzależnienie i jak sobie z nim radzić. Warsztaty prowadzone były w sposób wartościowy i niezwykle ciekawy, co zachęciło uczniów do czynnego udziału w zajęciach i zdobyciu potrzebnej wiedzy. 

          • Praktyki zagraniczne szansą na rozwój

          • I tak oto nasza przygoda z Grecją właśnie się rozpoczyna. Szczęśliwi dojechaliśmy cało i zdrowo do hotelu Poseidon Palace na Riwierze Olimpijskiej. Przywitała nas świetna pogodą i piękne błękitne morze Egejskie, a wszystko co najlepsze dopiero przed nami. Po obiedzie i odpoczynku, popołudniową porą uczestniczyliśmy w spotkaniu informacyjnym, na którym zapoznaliśmy się z regulaminem obowiązującym podczas praktyk zawodowych, poznaliśmy opiekunów oraz mentorów, którzy będą nas wspierać przez cały pobyt na praktykach zawodowych w Grecji. Uczestniczyliśmy także w szkoleniu stanowiskowym i BHP, podczas którego poznaliśmy najważniejsze zasady bezpiecznej pracy. Przed nami wielka przygoda i niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim ogromna możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w naszych specjalizacjach

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113350, realizowany w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000047745, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

          • Konkurs kulinarny

          • W dniu 19 października do walki o udział w wielkim Ogólnopolskim Finale konkursu kulinarnego "Bitwa na drobiowe smaki 3", stanęło 10 drużyn reprezentujących szkoły gastronomiczne z regionu. Wśród nich byli też uczniowie naszej szkoły - Ada Rudo w parze z Mateuszem Wichniewiczem oraz Paweł Pietranik w parze z Grzegorzem Dłubakiem  wszyscy z klasy 3tż.
            Konkurs odbył się w Warszawie w Centrum Smak Kariery. W jury zasiedli szef kuchni Holiday Inn Resort Jacek Schliske oraz szef jednego z największych polskich cateringów Łukasz Konik, kreatywny poszukiwacz niezwykłych smaków, eksperymentator, który pokazuje, że polska kuchnia nie musi być nudna. Doświadczenie, którego nabieramy poprzez udział w tego typu konkursach jest bardzo cenne, dodaje odwagi i wiary we własne możliwości. Jest też bodźcem do ciągłego doskonalenia zawodowego.

            Zobaczcie, jak nasi dzielni, młodzi kucharze radzą sobie w elimanacjach konkursowych.

             

             

             

          • "Stawiam na drób"

          • Warsztaty promujące polskie mięso „Stawiam na drób!” cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, dlatego już po raz trzeci gościliśmy Akademię Kulinarną Marcina Budynka.
            W pierwszej części warsztatów wzięli udział uczniowie klas 1Tża, 1Tżb, 2k, 2Tż, 3k, 3Tż. Mieli oni możliwość wysłuchania wykładu dotyczącego wartości odżywczej drobiu, przeprowadzonego przez panią dietetyk Agnieszkę Lenartowicz. Bardzo interesującą prezentację, dotyczącą wykorzystania technologicznego drobiu, przedstawił też pan Marcin Budynek.
            W części praktycznej warsztatów uczniowie naszej szkoły przygotowywali potrawy z drobiu pod czujnym okiem szefów kuchni Kamila Babkowskiego, Mateusza Poniatowskiego i oczywiście Marcina Budynka.

            Doświadczenie, które dziś zdobyli młodzi adepci sztuki kulinarnej z pewnością zaowocuje w ich dorosłym życiu zawodowym.

          • Warsztaty Kulinarne

          • Dnia 20.10.2023 r. nasi uczniowie z klasy 1 Tżb wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - Villa Intrata, gdzie pod okiem profesjonalnych kucharzy Norberta Sokołowskiego i Marcina Chmielińskiego przyrządzili dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Podczas warsztatów uczniowie poznali kuchnię staropolską, która jest pełna zagadek, kontrastów i niezwykłych połączeń smakowych. Po wspólnym gotowaniu uczniowie degustowali przygotowane przez siebie dania.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii połączonej ze ślubowaniem klas pierwszych. Do nauczycieli i pracowników szkoły popłynęło wiele ciepłych i miłych słów od pani Dyrektor Moniki Ziółkowskiej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego.

            W części artystycznej, aby uświetnić tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie przyznali i wręczyli nauczycielom Oskary w kilku kategoriach, zarówno poważnych, jak i nieco żartobliwych. Wręczone nagrody zostały przyjęte z dużym poczuciem humoru i aplauzem zgromadzonych.

          • "Akcja Psychoedukacja"

          • W naszej szkole również staramy się dbać o zdrowie psychiczne uczniów oraz edukujemy, w jaki sposób każdy uczeń może codziennie zadbać o swój dobrostan psychiczny. W dniu 17.10.2023 kolejny raz uczniowie klas: 1 Liceum i 2Technikum wzięli udział w warsztacie dot. "Higiena psychiczna i zdrowie psychiczne. Kryzysy psychiczne i jak sobie radzić" organizowanym przez Stowarzyszenie „Pomost” w ramach "Akcji Psychoedukacja". Na warsztatach uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak dbać o zdrowie psychiczne, jak sobie radzić z kryzysami psychicznymi. Były to bardzo ciekawe i wartościowe warsztaty dla każdego ucznia.

          • Indywidualne Biegi Przełajowe

          • Miło nam poinformować, że nasze dwie uczennice Ewelina Kociszewska z klasy 2 A oraz Alicja Trzewik z klasy 1 Tża awansowały na szczebel wojewódzki w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Mimo dobrego biegu i walce do samego końca, Fabian Wilk z klasy 1 B nie uzyskał awansu do kolejnego etapu.

            Całej trójce gratulujemy występu, a dziewczynom życzymy powodzenia w kolejnych startach.