• Szlachetna Paczka 2018

          • Drugi weekend grudnia minął wolontariuszom z naszej szkoły na pomocy w XVIII finale akcji „Szlachetnej Paczki". Uczniowie pomagali w przepakowywaniu paczek, ale przede wszystkim poznawali darczyńców i razem z wolontariuszami dostarczali paczki do potrzebujących rodzin. W tym roku wolontariusze działali pod hasłem „Lubię Ludzi”. Składamy podziękowania na ręce lidera tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii dla wszystkich wolontariuszy oraz darczyńcom za wielkie serca.

          • Cuda z piernika

          • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc w naszej szkole, jak co roku przeprowadzony został konkurs "Cuda z piernika". Stajenka, chatka i baśniowa książeczka wykonane zostały z finezyjną dekoracją przez dwuosobowe zespoły. Szkolne jury wnikliwie oceniło zaprezentowane wyroby z ciasta piernikowego. Uczestnicy przygotowali swoje prace znakomicie. Oryginalność i pomysłowość w wykonaniu cukierniczych łakoci wprawiły w niemały kłopot jury, mający wyłonić zwycięzcę. I miejsce przyznano uczennicy klasy 4 Ta Sandrze Adamskiej za wykonanie "Stajenki bożonarodzeniowej", a II-gie miejsce otrzymały uczennice klasy 4 Tb Klaudia Grabarczyk i Klaudia Olczak. Równorzędne nagrody za III-cie miejsce zostały przydzielone zespołom: z klasy 1 Ta - Alicji Mitołap i Julii Reckiej, z klasy 2 k - Klaudii Fusiarz i Oliwii Sawickiej oraz Paulinie Sztender - klasa 4 Tb i Konradowi Chojakowi - klasa 2 k. Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci odbiorą nagrody rzeczowe.

          • Uwaga uczestnicy projektu!

          • Kolejna edycja kursu baristycznego rozpocznie się w styczniu.

            Terminy zajęć: 05.01.2019 r., 12.01.2019 r., 19.01.2019 r.

            Szkolenie odbywać się będzie w godz. 8.0 – 16.00.

            Obecność na wszystkich zajęciach obowiązkowa. Kurs kończy się egzaminem.

            Lista osób zakwalifikowanych do udziału w kursie znajduje się na tablicy ogłoszeń.

          • "Uchodźcy i Migranci. Fakty i mity"

          • 5 grudnia 2018 r. uczniowie klas 1-szych  technikum i branżowej szkoły i stopnia uczestniczyli w warsztatach pt. "Uchodźcy i Migranci. Fakty i mity" poprowadzonych przez członków Fundacji Refugee.pl im. Małgorzaty Jasiczek-Gebert. Dzięki spotkaniu wiemy, czym różnią się migranci od uchodźców. Natomiast prezentacje o Afganistanie, Ukrainie oraz Tybecie przybliżyły realia życia w tych państwach. Prowadzący warsztaty podarowali słuchaczom upominki. Dziękujemy za interesujące spotkanie poprowadzone w naszej szkole!

          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

          • W dniu 26 listopada 2018 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie odbyło się wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Wsród niemal 300 stypendystów była także uczennica naszego technikum Natalia Jaskółowska, która już po raz trzeci uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole. Dyplom Prezesa Rady Ministrów stypendystka odebrała z rąk p. Jacka Sasina sekretarza Rady Ministrów, a gratulacje otrzymała m.in. od p. Aurelii Michałowskiej wiceminister edukacji. Uczennicy gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej edukacji

          • Tydzień Konstytucyjny

          • Tydzień Konstytucyjny jest organizowany w całej Polsce przez Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy pod hasłem „Moja Konstytucja”. W ramach projektu Pani adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik przeprowadziła lekcje dotyczące znaczenia konstytucji w życiu obywateli. Warto mieć świadomość, że konstytucja towarzyszy każdemu z nas w codziennym życiu, pomimo że zupełnie się nad tym nie zastanawiamy, kiedy tak jest i dlaczego.

          • Auschwitz - Birkenau

          • W milczeniu, z niedowierzaniem i przerażeniem uczniowie naszej szkoły przyglądali się miejscu kaźni milionów ludzi. Jadąc do Auschwitz-Birkenau wiedzieliśmy, że znajdziemy się w jednym z najdrastyczniejszych obozów zagłady, ale rzeczywistość przerosła nasze wyobrażenia. Ogromny, wielohektarowy teren dawnych koszar, został zamieniony przez niemiecką machinę zbrodni w sprawnie działającą fabrykę śmierci. Po ofiarach pozostały ślady...Walizki, naczynia, buty, ubrania, włosy. W ascetycznych wnętrzach cel dowody pobytu Żydów, Polaków, Romów, Węgrów, Rosjan niemal do nas krzyczały. Nieustannie zadawaliśmy sobie jedno pytanie: dlaczego? Jak ludzie mogli bez najmniejszych wyrzutów sumienia, bestialsko znęcać się nad drugim człowiekiem? Jak można było zezwolić na śmierć tysięcy dzieci? Wyjazd do Oświęcimia był dla wszystkich biorących w nim uczniów traumatycznym doświadczeniem, ale również cenną lekcją i ostrzeżeniem przed ideologicznym zacietrzewieniem.

          • 100-lecie Niepodległości Polski

          • Dnia 11. listopada 2018 r. delegacja uczniów naszej szkoły pod przewodnictwem Pani Dyrektor Teresy Korczak, Pani Aldony Piekarskiej oraz Pana Dariusza Zawadzkiego wzięła udział w uroczystości gminnej upamiętniającej 100-lecie Niepodległości Polski. Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym, a następnie wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie poszczególne zaproszone delegacje instytucji oraz szkół złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

          • Razem dla Niepodległej

          • Dnia 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wspólnie zaśpiewali Hymn Narodowy dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz włączając się tym samym w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "RazemDlaNiepodległej".

          • Sprzątanie pomników

          • Pamięć o tych, co zginęli walcząc o wolność Polski to ważny element wychowania i kształtowania postaw patriotycznych. Dnia 30. października 2018 uczniowie kl. III k wraz z nauczycielami porządkowali znajdujące się na terenie byłej Jednostki Wojskowej dwa pomniki: poświęcony Żołnierzom Poległym w Walce oraz por. Janowi Białkowi.

          • "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

          • Te słowa wiersza ks. J. Twardowskiego przyświecały nam ogłaszając wśród społeczności szkolnej, jak co roku, zbiórkę zniczy dla zmarłych podopiecznych DPS-u w Górze Kalwarii. Młodzież działającą w wolontariacie szkolnym, przygotowała plakat, a następnie przekazała informacje poszczególnym klasom o tej akcji. Pomiędzy 1 a 29 października 2018 r. zarówno klasy, jak i indywidualne osoby mogły przynosić znicze w ramach zbiórki „Znicz Pamięci”. Zebrano kilkadziesiąt zniczy, które zostały przekazane do DPS-u. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.

          • Hotel Sielanka nad Pilicą

          • Nasi początkujący technicy hotelarstwa zwiedzali w poniedziałek Hotel Sielanką nad Pilicą oraz SPA. Pani Monika Banach, kierownik działu recepcji i obsługi pięter, opowiadała o specyfice zawodu oraz o tajemnicach i realiach pracy w hotelarstwie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych informacji oraz zadawali pytania, a następnie obejrzeli wystawę zdjęć z historii hotelu. Młodzież miała również możliwość zwiedzenia centrum spa i wellness z krytym basenem z brodzikiem dla dzieci, restauracji, kawiarni,  drewnianej karczmy biesiadnej, a także kuchni hotelowej. Dużą atrakcją było również obejrzenie stajni  hotelowej oraz minizoo .

          • Muzeum świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego

          • Dnia 19 października 2018 r. uczniowie klasy ! Ta wraz z nauczycielami naszej szkoły wybrali się do muzeum świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego, który żył na przełomie XVII – XVIII w. w Górze Kalwarii nazywanej wówczas Nową Jerozolimą. Był on jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku w Polsce: nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich i orędownikiem zmarłych oraz założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego męskiego zakonu założonego przez Polaka na ziemiach polskich. Nasi uczniowie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez przewodniczkę, która krótko zarysowała postać Ojca Papczyńskiego, a następnie już samodzielnie obejrzeli wystawę oraz wysłuchali nagranych materiałów multimedialnych. Na zakończenie młodzież przeszła po pięknym złocącym się jesiennymi liśćmi parku, w którym ustawiono zabytkowe stacje pasyjne.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej były słowa Konfucjusza: „Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych”.Ta sentencja jest doskonałym odzwierciedleniem oczekiwań, jakie mają w stosunku do kadry pedagogicznej uczniowie naszej szkoły. Można śmiało potwierdzić, że nauczyciele podejmują wszelkie starania, aby każdego dnia stawać się coraz lepszymi i bardziej świadomymi wychowawcami. Właśnie dlatego młodzież zorganizowała wspaniałą akademię, podczas której uczciła codzienny trud swoich nauczycieli. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pan Arkadiusz Strzyżewski oraz pani Bożena Zarzeczna. Zarówno oni, jak i pani dyrektor Teresa Korczak podkreślali oddanie, wytrwałość, poświecenie tych, którzy decydują się na wychowywanie i edukowanie młodzieży. Część oficjalna akademii upłynęła w podniosłej atmosferze. Szczególne gratulacje należą się pani wicedyrektor Monice Ziółkowskiej, która otrzymała nagrodę Starosty Powiatu Piaseczyńskiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Druga część naszego spotkania jak zwykle rozbawiła publiczność do łez: „Oda do szkoły” w wykonaniu Jakuba Szymańskiego, piosenki zaśpiewane przez Michała Miskiewicza oraz skecz „Lekcja jak marzenie” w żartobliwy sposób pokazały szkolne absurdy. I w tak przyjemnej atmosferze upłynął nam ten dzień.

          • „RAZ, DWA, TRZY - ZGINIESZ TY!"

          • To już kolejna odsłona kampanii dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zorganizowana z inicjatywy KSP i Okręgowego Inspektoratu SW w Warszawie. Każdego dnia jako uczestnicy ruchu drogowego podejmujemy wiele decyzji, część z nich ma niestety tragiczne konsekwencje. Polska jest niechlubnym rekordzistą w śmiertelnych wypadkach drogowych, a powiat piaseczyński ma na obszarze naszego kraju szczególnie w statystykach wypadków drogowych wśród młodych osób. Dzisiejszego dnia zamiast zajęć lekcyjnych uczniowie wszystkich klas „Gastronomika” w Górze Kalwarii poznali właśnie te statystyki, skonfrontowane z licznymi fotografiami z wypadków. Rzecznik Policji Powiatowej w Piasecznie wyświetlił kilkanaście przerażających zdjęć wypadków głównie z obszaru powiatu piaseczyńskiego, każde szczegółowo omawiając. Następnie wystąpił więzień (pan Przemek) – sprawca wypadku komunikacyjnego, który opowiedział swoją historię. Gdy w przejmujący sposób przedstawiał swoje życie wszyscy uczestnicy wstrzymali oddech, a co wrażliwsi popłakali się. Na zakończenie Starosta Arkadiusz Strzyżewski, organizatorzy ze strony policji oraz służby więziennej a także dyrekcja szkoły rozdała odblaskowe opaski i książeczki o pierwszej pomocy.

            Spotkanie, które musi zapisać się w pamięci naszych uczniów, by zawsze pamiętali, że każde działanie przynosi konsekwencje.

          • Uwaga uczestnicy projektu!

          • W dniu 20.10.2018 r. (sobota) w godz. 8.00 – 16.00 odbędą się zajęcia I edycji kursu baristy w ramach Projektu UE "Atrakcyjni na rynku pracy". Kolejne dwa spotkania odbędą się w listopadzie.

            Obecność obowiązkowa.

          • Uwaga uczniowie wszystkich klas!

          • Rozpoczynamy kolejny etap rekrutacji do Projektu UE "Atrakcyjni na rynku pracy". Wszystkich chętnych prosimy o zapoznanie się z Regulaminem w zakładce "Projekt UE" i złożenie stosownych dokumentów do p. Moniki Ziółkowskiej do dnia 09.10.2018 r. Szczegóły dotyczące poprawności wypełniania wniosku znajdują się na szkolnej tablicy ogłoszeń (I piętro).