• "To już jest koniec...", czyli czwarta klasa kończy szkołę

     • W kwietniowy poranek wszystko było dopięte na ostatni guzik. Goście zaproszeni, krzesełka poustawiane, role rozdzielone, kostiumy przygotowane. W napięciu oczekiwaliśmy godziny rozpoczęcia uroczystości pożegnania klasy czwartej. Akademię otworzyła Pani Dyrektor Teresa Korczak. Z wyraźnym wzruszeniem mówiła o wspólnie spędzonych latach, podczas których przyglądała się dojrzewaniu dzisiejszych maturzystów. Życzyła im wielu sukcesów, przypominając, że drzwi Gastronomika zawsze będą dla nich otwarte. W równie życzliwym tonie utrzymane było przemówienie Pana Wicestarosty Arkadiusza Strzyżewskiego. Pożegnania i wspomnienia nie zdominowały jednak tego przedpołudnia. Po części oficjalnej przyszedł czas na parodię „Wesela” przygotowaną przez członków koła artystycznego. Rola Jakuba Szymańskiego jako Księdza z pewnością przejdzie do historii szkoły. Na koniec maturzyści zaskoczyli nauczycieli niezwykle miłym gestem, wręczając każdemu nauczycielskiego Oscara-symbol pedagogicznych zasług. Dziękujemy i życzymy połamania piór na maturze!

     • Pasta i basta

     • Dnia 11.04.2018 r.  uczennice naszej szkoły wzięły udział w VII Konkursie Sztuki Kulinarnej pt.: „Pasta i basta” zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie. Tematem przewodnim był makaron, oczywiście ręcznie wykonany. Dwa zespoły, które zakwalifikowały się do etapu międzyszkolnego wykonały zielone makarony z sosami i tak: Klaudia Grabarczyk i Klaudia Olczak „Zielone tagliatelle z polędwiczką wieprzową i sosem śmietankowym z serem pleśniowym”, a Paulina Sztender i Aleksandra Woronowicz „Makaron  tagliatelle z krewetkami w sosie pomidorowym”. Przygotowane potrawy przypadły do gustu jurorom i dziewczęta zajęły miejsca na podium: 2 miejsce –  Klaudia Grabarczyk i Klaudia Olczak, 3 miejsce –   Paulina Sztender i Aleksandra Woronowicz. Gratulujemy !!! Dziękujemy także naszemu byłemu uczniowi Bartkowi Rojkowi za cenne wskazówki, których udzielił w trakcie przygotowywania obu zespołów do konkursu.

     • I-sze miejsce w Przeglądzie Kabaretów!

     • Nasi przezabawni koledzy z klasy maturalnej Krystian Mydłowski i Patryk Kwiecień potwierdzili swój talent sceniczny zdobywając 1. miejsce w Gminnym Przeglądzie Kabaretów „Koń by się uśmiał”. Ich skecz-parodia Dnia Otwartego w naszej szkole-rozbawił do łez zarówno publiczność, jak i jury. Krystian i Patryk postawili na bardzo trudną formę artystyczną, łącząc monolog z elementami pantomimy. Dodatkowo Krystian został nagrodzony jako Osobowość Kabaretowa. Gratulujemy!!!

     • Dzień otwarty w naszej szkole

     • W piątkowe popołudnie kilkudziesięciu gimnazjalistów mogło się przekonać, że Gastronomik to najlepsza szkoła w okolicy. Dzień Otwarty upływał pod hasłem: „Zostań kreatorem smaku” i rzeczywiście ten zmysł był najbardziej rozpieszczany. Na gości czekało wiele atrakcji: na każdym piętrze znajdowały się ciekawie zaaranżowane punkty informacyjne stylizowane na hotelową recepcję czy biuro podróży. Tu nasi przyszli uczniowie mogli poznać tajniki zawodu i porozmawiać z przedstawicielką hotelu Sielanka, z którym szkoła od niedawna współpracuje. W salach technologicznych odbywały się natomiast warsztaty kulinarne. Goście mogli podziwiać kunszt pana Michała Molendy, który wyczarował genialne potrawy charakterystyczne dla kuchni tajskiej i meksykańskiej. W sali obok królowały urocze babeczki, które gimnazjaliści mogli dowolnie udekorować. Atmosfera była fantastyczna, goście najedzeni i uśmiechnięci. A to jeszcze nie koniec wrażeń. Napięcie sięgnęło zenitu w chwili losowania niezwykle atrakcyjnych nagród: stylowe torby, książki, kubki, a nawet tablet trafiły do uszczęśliwionych uczniów okolicznych szkół. To był dzień, o którym będzie się jeszcze długo mówiło! Zapraszamy do Gastronomika!

     • Porozumienie o współpracy

     • W dniach 21 marca 2018 r. oraz 5 kwietnia 2018 r. zostały podpisane porozumienia o współpracy z partnerami: firmą Altera Sp. z o.o. prowadząca Hotel Sielanka nad Pilicą w otoczeniu wspaniałej przyrody oraz Grupą Arche prowadzącą nowopowstający Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii, mające na celu rozwój szkolnictwa zawodowego i nowoczesnych rozwiązań technicznych w systemie szkolnictwa zawodowego. Są to wspaniałe miejsca gdzie nasi uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, odbywania praktyk zawodowych oraz nabywania nowych umiejętności i wiadomości w dziedzinie gastronomii i hotelarstwa.

     • Mikser Kulinarny

     • Spotkanie jest bezpłatne.

      W programie m.in.:

      • edukacyjny pokaz kulinarny z tłuszczami w roli głównej poprowadzony przez Jarka Walczyka – Prezesa Fundacji Klubu Szefów Kuchni, szefa kuchni restauracji Pink Lobster,
      • prezentacja produktowa o tłuszczach, poprowadzona przez Katarzynę Nogę z ZT Kruszwica,
      • kwiaty jadalne od A do Z – prezentacja Zofii Zienkiewicz z Ogrodnictwa Lawenda,
      • degustacja wody Kropla Delice i vademecum sommeliera wodnego według Matiasa Glusmana, sommeliera wodnego i eksperta Coca-Cola,
      • test wiedzy i mini-konkursy, w których do wygrania będą nagrody – w tym tygodniowe staże oraz gadżety.
     • Kawalerzyści, migranci, cykliści

     • Co łączy Cyklistów, Kawalerzystów i Migrantów z 1918r.? Co rozumiemy pod pojęciami „niepodległość” / „podległość”? Na te i wiele innych ważnych pytań musieli sobie odpowiedzieć uczniowie kl. 1Ta i 2Ta podczas wystawy i warsztatów pt. "Kawalerzyści, migranci i cykliści" zorganizowanej przez fundację Ari Ari w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii.

      Zajęcia spowodowały że uczniowie dostrzegli związek między historią jednostek i dziejami państwa polskiego.

     • Niewidzialna Wystawa

     • Jeśli jeszcze nie odwiedziliście „Niewidzialnej wystawy” to naprawdę powinniście się tam wybrać. Jest to wyjątkowa podróż w niewidzialny świat, podczas której można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu…Na uczniach, którzy brali udział w tym niezwykłym doświadczeniu, wystawa zrobiła ogromne wrażenie. Przede wszystkim zdali sobie sprawę, z jakimi trudnościami muszą każdego dnia mierzyć się niewidomi i niedowidzący. Jednocześnie zrozumieli, że osoby pozbawione zmysłu wzroku, potrafią w niewiarygodny sposób posługiwać się innymi zmysłami.

    • "Atrakcyjni na rynku pracy"
     • "Atrakcyjni na rynku pracy"

     • Informujemy, że ostateczny termin składania formularzy zgłoszeniowych do udziału w Projekcie „Atrakcyjni na rynku pracy” upływa 13.03.2018r. (wtorek). Pierwsza edycja kursu barmańskiego dla klasy 4 Technikum i 3 ZSZ rozpoczyna się 17.03.2018r. o godz. 8.30 do godz. 17.00. Kolejne zajęcia odbędą się 07.04.2018r. oraz 14.04.2018r. w godzinach 8.30 – 17.00. W dniu 15.03.2018r. o godz. 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne i wprowadzające do kursu. Przypominamy, że obecność podczas zajęć jest obowiązkowa.

    • Informacja dla rodziców!
     • Informacja dla rodziców!

     • Zapraszamy wszystkich rodziców na zebranie, które odbędzie się 22 marca 2018 r. o godz. 17.00. Tematem zabrania będą zagrożenia ocenami niedostatecznymi, obniżone oceny zachowania w klasie 4 technikum, a także z bieżące oceny z przedmiotów i zachowanie w klasach 1 – 3 technikum oraz 1 branżowej szkoły i 2 – 3 zsz .

    • Expo Sweet 2018
     • Expo Sweet 2018

     • Dnia 28.02.2018 r. kilkunastoosobowa grupa młodzieży z technikum i szkoły branżowej odwiedziła największe w Polsce targi branży cukierniczej i lodziarskiej EXPO SWEET 2018. W jubileuszowych targach wzięli udział najlepsi fachowcy z branży z Polski i Europy (cukiernicy, lodziarze, piekarze i restauratorzy), przedstawiono bogatą ofertę szkoleń i seminariów oraz zaproszono  najważniejsze firmy oferujące maszyny i surowce dla cukierników, piekarzy, lodziarzy ale też właścicieli kawiarni, restauracji, a także wszelkich innych obiektów, w których serwuje się „coś słodkiego”. Podczas zwiedzania Naszym uczniom ukazał się bajeczny świat wyrobów cukierniczych – lodów, pralinek, ciasteczek, ciastek, gofrów i tortów. Prezentowane desery cieszyły nie tylko oko, ale i podniebienie. W ten bardzo mroźny dzień można było posmakować lodów o różnych smakach i dodatkach np. lody z czarnej wanilii. Torty, ciasta i ciasteczka zachwycały kształtem, barwami i artystycznym wyglądem. To warto było zobaczyć!!!

    • I Turniej Piłki Siatkowej „O ciasto dyrektora”
     • I Turniej Piłki Siatkowej „O ciasto dyrektora”

     • Sport to zdrowie i okazja do świetnej zabawy. Chcąc połączyć te dwie wartości zaprosiliśmy do naszej szkoły uczniów z okolicznych klas gimnazjalnych na I  Turniej Piłki Siatkowej „O ciasto dyrektora”. Impreza sportowa okazała się strzałem w dziesiątkę. Na nasze zaproszenie odpowiedziały szkoły z Chynowa, Góry Kalwarii, Coniewa, Brześć i Baniochy. Rywalizacja przebiegała w dwóch grupach: żeńskiej i męskiej. Walka była dynamiczna, ale szybko okazało się, że zarówno dziewczyny, jak i chłopcy z chynowskiej szkoły to mistrzowie siatkówki. Podopieczni pani Lucyny Leśniewskiej zgarnęli wszystkie nagrody i zdobyli serca publiczności dzięki pełnej energii grze. Gratulujemy!yes

    • Tłusty Czwartek w naszej kuchni
     • Tłusty Czwartek w naszej kuchni

     • Zapusty to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem. W Polsce w tłusty czwartek prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. W naszej szkole nikomu nie groził brak powodzenia, bo uczniowie pracujący w warsztatach przygotowali aż 300 puszystych pączków. W pracy pomagał im wicestarosta powiatu piaseczyńskiego pan Arkadiusz Strzyżewski, który z werwą zagniatał ciasto i formował słodkie kule, z których powstawały smaczne wypieki. I w ten sposób uczciliśmy tłusty czwartek.

    • Najlepsi uhonorowani!
     • Najlepsi uhonorowani!

     • W dniu św. Walentego odbył się apel, którego cele było nagrodzenie uczniów szczególnie wyróżniających się zarówno w nauce, jak i podejmujących inne aktywności. Gościem apelu był wicestarosta powiatu piaseczyńskiego pan Arkadiusz Strzyżewski. Na początku spotkania głos zabrała pani dyrektor Teresa Korczak, która zwróciła uwagę na stale rosnącą grupę uczniów ambitnych, chcących poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Pogratulowała im samozaparcia, wytrwałości i dojrzałości oraz życzyła dalszych sukcesów realizacji planów. Rozdanie nagród i dyplomów upłynęło w atmosferze życzliwości i przyjacielskiego wsparcia. Najlepsi obdarowywani byli słodyczami, dyplomami, pucharami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe

    • Kuchnia staropolska w nowoczesnej odsłonie!
     • Kuchnia staropolska w nowoczesnej odsłonie!

     • Uczniowie klas trzecich technikum po raz kolejny gościli w wilanowskiej Villa Intrata biorąc udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez pana Macieja Nowickiego. Tematem przewodnim tego spotkania była kuchnia polska oraz różne wpływy, którym podlegała nasza rodzima sztuka kulinarna. W krótkim wykładzie wstępnym Maciej Nowicki omówił podstawowe zagadnienia z zakresu historii polskiego stołu przełomu XVI i XVII wieku, a następnie zaprosił uczestników warsztatów do wspólnej pracy i przygotowania wykwintnego obiadu.

      W przestronnej kuchni otoczonej zimowym ogrodem roznosił się zapach orientalnych przypraw i swojskich  ziół, a ich aromat miał wzbogacić smak jesiotra-głównego bohatera kulinarnej przygody. Wszystkie receptury, po które tego dnia sięgnęliśmy, pochodziły ze zbioru staropolskich przepisów „Compendium Ferculorum”  Uczniowie z zapałem zabrali się do „wyczesywania ryby, aby ją sprawnie ochędożyć”.  W tym czasie inna grupa zajęła się przygotowywaniem deseru: rurek wypełnionych delikatnym, śmietankowym kremem z dodatkiem musu uzyskanego z owoców pigwy gotowanych z winem, skarmelizowanym cukrem i cynamonem.

      Maciej Nowicki i jego współpracownicy odpowiadali na każde pytanie uczniów, zachęcając ich do poszerzania wiadomości i umiejętności w każdy sposób: w szkole, podczas praktyk, warsztatów czy innych form działalności kulinarnej. Mistrz wielokrotnie podkreślał, że źródłem sukcesu kucharza jest wytrwałość i ciekawość smaków. Więc próbowaliśmy oryginalnych musztard z dodatkiem piernika i  chrupiących pędów solirodu, a z każdym nowym doznaniem poszerzały się kulinarne horyzonty.

      I wreszcie podano do stołu! Na eleganckiej zastawie pojawiły się przygotowane przez uczniów potrawy: jesiotr pachnący piernikiem, suflet z kaszy jaglanej i kiszona czerwona kapusta. Największe wrażenie zrobił deser, który jeszcze długo będą pamiętały nasze podniebienia.

      To kolejna, i na pewno nie ostatnia, wizyta uczniów szkoły gastronomicznej w Wilanowie. Villa Intrata na stałe wpisała się na mapę naszych kulinarnych peregrynacji. Rekonstrukcje prowadzone przez szefa Macieja Nowickiego otwierają wyobraźnię i inspirują do poszukiwań nowych smaków.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im. ppor. Emilii Gierczak
   • zszgk@o2.pl
   • sekretariat: 22 / 727-35-27, Fax. 22 / 727-33-44 pokój nauczycielski: 22 / 717 44 04 pedagog: 22 / 717 44 13 psycholog: 22 / 717 44 14 warsztaty kierownik : 22 / 717 44 09 informacja dla konsumentów: 22 / 717 44 10
   • ul.Dominikańska 9E 05 - 530 Góra Kalwaria
   • Do siedziby szkoły można dojechać liniami autobusowymi 742, L13, L25, L30 lub PKS Piaseczno, PKS Grójec . Długość drogi z przystanku autobusowego (do wejścia głównego budynku) wynosi ok. 500 metrów
 • Biuletyn informacji publicznej